چرا جنگ یمن به امارات کشیده شد و چرا حوثیها به ابوظبی حمله میکنند؟

پس از این حمله حوثی ها هشدار دادند که حملات خود را تشدید خواهند کرد و برای بار دوم، روز دو شنبه 24 ژانویه ابوظبی را هدف قرار دادند. ایران انجام این حمله را رد میکرد. عزم و اراده جنگ ایران و آمریکا در سال ۲۰۲۳ برای انجام همه این کارها به تنهایی بسیار واضح بود، او همچنین به آنچه مادران جدید، به ویژه زنانی که عادت دارند زندگی دیگران را کنترل کنند، و همچنین خودشان، احساس می کنند در هنگام مواجهه با مراقبت احساس می کنند چگونه برنامه ریزی و آماده می کنید؟ دو عملیات تکمیلی کربلای ۵ و کربلای ۸ در همین منطقه انجام شد، اما به موفقیت چشمگیری دست نیافت (اردستانی ، ۱۳۷۹ ش ، ص ۲۸۸). همزمان با افزایش دشمنی با اسرائیل، دولت احمدی نژاد تصمیم گرفت تعلیق دو سالۀ فعالیت های هسته ای را بشکند و اعلام کرد که تهران هر گونه پيشنهاد در باره «تعليق غنی سازی اورانيوم» از سوی قدرت های جهانی را رد می کند. فرماندهان نظامی هر دو کشور همدیگر را تهدید می کنند و حتا بتازگی مسئولان اسراییلی ابایی از بکار بردن تعبیرات رکیک ندارند که احتمالاً عمدی است و برای تحریک طرف مقابل است که شاید موجب شود دست بکار عجولانه ای بزند که بهانه ای برای حملات اسراییل بشود.

به هر حال مقامات ایران بحران بزرگی در اتخاذ تصمیم گیری و چگونگی واکنش و انتخاب گزینه ها در مورد تحولات هم از نظر خارجی و هم از لحاظ داخلی داشتند. حمله حوثی ها به امارات بسیار مهم است، زیرا این حمله، در زمانی رخ داد که این کشور که جایگاه مهمی در تفاهم نامه ابراهیم دارد همراه با مراکش، بحرین و سودان در حال تعمیق روابط خود با اسرائیل اند. صبح جمعه اول بهمن ماه نیز جنگندههای سعودی یک زندان موقت را در استان صعده (شمال غرب) هدف حمله قرار دادند که بر اثر آن دست کم ۳۵۰ نفر کشته و زخمی شدند. سه روز بعد در ۲۸ فروردین ماه ۱۳۶۷(۱۷ آوریل ۱۹۸۸) سه ناو آمریکایی در اقدامی تلافی­ جویانه و به اتهام مین گذاری در آب­های خلیج فارس، سکوی نفتی ساسان در خلیج فارس را مورد تهدید قرار داده، همراه با آن ناوچه جوشن و سه قایق تندرو و دیگر در حوالی همان سکو را منهدم کردند.

در این زمینه، حوثیها سابقه حمله خود به امارات و عربستان سعودی – شریک احتمالی توافق ابراهیم را بر اساس برخی گزارشها تایید کردند. وزارت خارجه امارات پس از این حملات اعلام کرد که به حملات تنبیهی یمن، پاسخ خواهد داد و وزارت خارجه عربستان سعودی نیز در بیانیهای ضمن محکوم کردن این حمله، بر ایستادگی در کنار امارات تأکید کرد. از پذیرفتن پیروزی امارت اسلامی توسط وزارت امور خارجه در روز ورود آنها به کابل، نحوه برخورد با فراریان ارتش افغانستان، چگونگی برخورد با مقامات سیاسی دولت قبل، چگونگی تعریف از نیروی دوست و یا دشمن، چگونگی برخورد با مهاجران افغانی سرازیر شده به مرزها، چگونگی حمایت از شیعیان و یا قوم هزاره و نهایتا تصمیم به عدم شناسایی طالبان به عنوان حکومت فعلی همه ناشی از بههم ریختگی و عدم آمادگی سازمان سیاسی کشور با یک چنین تحولاتی بود. البته گفته میشود حتی “سازمان سیا” و “سازمان اطلاعاتی انگلیس” هم ازاین تحولات بی اطلاع بوند. ادامه مجادلات در مذاکرات سبب سرخوردگی سازمان ملل شد به گونه ای که گمان می رفت دبیر کل شورای امنیت موضوع مذاکرات را رها کند و این به زیان ایران و به سود عراق بود (همان ، ص ۳۶۲ـ۴۱۰).

بدون شک. طبق هنر ممکنات، برجام بهترین گزینه ممکن بود. نویسندگان می گویند که محل استقرار حوثی ها ممکن است به ایران در آینده این توانایی را بدهد که قایق های اسرائیلی را در دریای سرخ و سپس شهرهای جنوبی آن مانند ایلات هدف قرار دهد. او وصیت کرده بود تمامی اموال، حتی آلبومش را به حراج بگذارند و پولش را به صلیب سرخ فرانسه، کودکان عقب مانده فرانسه و سگهای ولگرد پاریس بدهند. البته در این میان وزیر امور خارجه فرانسه نیز این حملات را تهدید کننده ثبات منطقه خواند و بر حمایت فرانسه از امارات عربی متحده تأکید کرد. در حالی که حوثی ها حمله خود را به امارات را تلافی جویانه خواند اما زمان اجرای این عملیات از چیز دیگری حکایت دارد. در حالی به پایان هفتمین سال این تجاوز نظامی نزدیک میشویم که شاهد حمله پهپادی و موشکی ارتش و کمیتههای مردمی یمن به ابوظبی در هفتههای اخیر بودیم. حوثی ها به طور مستمر به عربستان سعودی و اکنون امارات متحده عربی حمله کرده و ابراز علاقه کرده اند که اسرائیل را از پایگاه خود در شمال یمن هدف قرار دهند. اما واقعیت این است که تهدید حوثی ها تنها به یمن یا شبه جزیره عربستان محدود نخواهد شد، زیرا ارتباط مستمر این گروه با ایران و بقیه محورهای مقاومت، یمن را به جبهه دیگری در جنگ ائتلاف علیه آمریکا، اسرائیل و آمریکا و متحدان آنها در قراردادهای ابراهیم تبدیل کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید