چرا جنگ یمن به امارات کشیده شد و چرا حوثیها به ابوظبی حمله میکنند؟

اما نتیجه این همه، پیشروی طالبان در افغانستان است و آوارگی مردم بسیاری از شهرها. اما اجمل شنواری، سخنگوی بخش امنیت و دفاع اعلام کرده که نیروهای مسلح افغانستان به صورت تاکتیکی از برخی مناطق خارج شدند اما با بازیابی نیروها مجددا حمله میکنند، همان طور که ۱۴ منطقه را باز پس گرفتهاند. امریکا هفته گذشته بخش مهمی از نیروها و سربازان خود را از پایگاه نظامی بگرام خارج کرد. 3) خاتمه دادن هرچه سریع تر به منازعات منطقه ای سبب خواهد شد که انگیزه تلافی جویی و اعمال فشارهای نظامی در خلیج فارس به منظور تغییر رفتار و یا کسب امتیازات بیشتر در سایر مناطق منازعه به حداقل تقلیل یابد. اوضاع سیاسی، دیپلماتیک و نظامی منطقه خلیج فارس، به گونه ای بود که راه را برای رسیدن صدام به اهدافش تسهیل می کرد. از سوی دیگر با تعیین زمین بازی برای رقابت، ایران و روسیه را وادار نماید تا در عرضه انرژی با یکدیگر رقابت نمایند. اما آنها نهایتا تا مرز ایران هم پیش آمدهاند. ۳۸ روز پس از حمله به فاو، ارتش عراق در ۴ خرداد ۱۳۶۷ با سه سپاه (گارد ریاست جمهوری از محور آبراهه پرورش ماهی شلمچه ، لشکر سوم از محور جاده شلمچه و لشکر هفتم از محور جزیره ام الطویل ) با پشتیبانی واحدهای توپخانه زرهی و هوایی وارد عمل شد و شلمچه در هشت ساعت سقوط کرد (همان ، ص ۸۵، ۸۷).ایران برای مقابله با برتری عراق در جبهه های جنگ ، در ۲۲ خرداد ۱۳۶۷ عملیات بیت المقدّس ۷ را با ده یگان سپاه پاسداران ، در منطقه شلمچه اجرا کرد که با پیشروی سریع نیروهای ایران همراه بود، اما به دلیل ورود یگانهای مجرب عراق به منطقه و انجام چند ضدحمله ، نیروهای ایرانی ، برای جلوگیری از تلفات بیشتر، به مواضع قبلی عقب نشینی کردند (درودیان ، ۱۳۷۶ ش ، ص ۲۰۲).

سفیر آلمان در تهران، مورخ 29 اردیبهشت 1319.ه ش /19 می 1940.م به برلین می فرستد؛ ضمن اعتراف به نیاز جدی ماشین آلات جنگی آلمان به نفت ، توصیه می کند دولت آلمان باید تمام توان خود را برای تسخیر منابع نفتی ایران به کار گیرد و از آنجائی که ایتالیا نیز همانند آلمان به نفت ایران چشم دارد، اروین تل پیشنهاد می کند، دو کشور هم پیمان در این مساله سیاست های خود را با یکدیگر یکدست و هماهمگ نمایند. به دنبال پیروزی انقلاب ایران و موج دشمنی که در روابط ایران و آمریکا به وجود آمد، این کشور از تمام ابزارها برای ضربه زدن و تنبیه نظام اسلامی ایران بهره گرفت. تابناک هم در گزارشی گفته برخی از سربازان افغان پس از درگیری به سمت خاک ایران فرار کرده و به پاسگاههای ایران پناه بردهاند. همچنین نخستوزیر انگلیس به نمایندگان پارلمان این کشور خبر داد که حضور انگلیس در افغانستان بعد از ۲۰ سال به پایان رسید.

وی یادآور شد: در نتیجه جنگها شروع شد، خانه و کاشانه مردم ویران شدند و بسیاری از افراد به دو کشور همسایه و قابل دسترس یعنی ایران و پاکستان مهاجرت کردند، در نتیجه اتحاد شوروی فرو پاشید و کشورهای متعدد دیگری به عنوان کشورهای مستقل تازه به وجود آمده در عرصه بین المللی عرض اندام کردند و بعد از آن هم متاسفانه اوضاع در افغانستان آرام نشد. دیدهبان حقوق بشر دو روز پیش گزارشی منتشر کرد که نشان میداد طالبان در ماه گذشته خانههای شهروندان افغانستانی ساکن در شمال این کشور را به آتش کشیدهاند و برخی از خانهها را غارت کردهاند. اما دیدهبان حقوق بشر گفته ۶۰۰ خانوار ساکن در باغ شیرکت در ولایت قندوز از خانه خود فرار کردهاند. اما گفته شد حدود ۶۰۰ سرباز آمریکایی همچنان در افغانستان حضور دارند تا از سفارت امریکا در خاک افغانستان حفاظت کنند. شورشیان حوثی همچنین سفارت تعطیل شده ایالات متحده در صنعا را تصرف کردند و دهها کارمند محلی آن را بازداشت کردند. اما مقامات افغانستان گاهی این ادعاها را رد میکنند و گاهی در مقابل آن سکوت میکنند.

اما همزمان با تشدید حملات طالبان، آمریکا و ناتو در حال خروج نیروهای خود از افغانستان هستند. در زمینه اورانیوم افغانستان یکی از کشورهای ثروتمند به شمار میرود که میزان آن تاکنون ارزشگذاری نشده است. اکنون نیز هر روز شاهد رفتارهایی در این زمینه هستیم. خبری که تصاویر و ویدئوهای زیادی از آن منتشر شده اما مقامات محلی ولایت هرات واقع در همسایگی شرق ایران هنوز در این زمینه اظهارنظری نکردهاند. اما خروجی این نشست تنظیم بیانیهای با شش بند بود و طرفین در آن تاکید کرده بودند که جنگ را راهحل مسئله افغانستان نمیدانند و در پی هدایت تلاشها به سوی «راهحل سیاسی و صلحآمیز» هستند. اما همزمان با امضای این بیانیه ۶ بندی و محکوم کردن تخریب منازل و ادارات و بیمارستانها، نیروهای طالبان همچنان در حال پیشروی در خاک افغانستان هستند و از رورز گذشته دو کمرگ مرزی افغانستان را تصرف کردهاند. فراموش نکنیم که هم روسیه و هم اوکراین هر دو تولیدکنندگان بزرگ مواد غذایی هستند. گفته میشود که طالبان در حال پیشروی در شمال افغانستان است. این حادثه نشان داد که امارات پس از سه حمله اخیر از سوی شورشیان حوثی در یمن، اکنون از شمال و جنوب هدف قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید