پایان نامه تربیت اخلاقی کودکان از دیدگاه امام علی (ع)

نحوه تربیت فرزند پسر چگونه باید باشد تا در بزرگسالی دلسوز دیگران شود؟ به ابعاد مختلف شخصیت فرزند خود توجه کنید و ظاهر را فراموش نکنید بنابراین به او مرتب بودن، آراستگی و پاکیزگی را بیاموزید. اسلام مکتب تربیت است و والدین را به تربیت نیکوی خود و فرزندانشان ترغیب و تشویق نموده است. ویژگی مکتب تلفیقی در اخلاق و تربیت، استفاده از ظرفیت هر سه منبع پیش گفته و توجیه گزاره ها به روش عقلی، نقلی و شهودی است. انجام وظایف صنفی نیز دارای هنجارها و بایسته هایی است که از آن به اخلاق صنفی و حرفه ای یاد می شود.

همچنین این کار مانع از بوجود آمدن تعصب نسبت به فعالیتی خاص می شود و آنها را در بزرگسالی افرادی آماده تر، سازگارتر و خود – متکی تر بار می آورد. «تربیت اخلاقی» مسیر گذار از وضعیت موجود یعنی دامنهای که مبدا حرکت انسان است به سوی قله کمال را مینمایاند و آدمی را مدد میکند تا سیمای آرمانی و صورت ایدهآل انسان اخلاقی را در وجود خویش پدید آورد.

تربیت در صورتی که بر مدار نیازها و ویژگیهای انسان باشد، مستلزم هیچ گونه فشار و نادیده گرفتن واقعیت های موجود در او نیست. بر طبق اصول تربیت فرزند پسر هیچ وقت سعی نکنید که مانع تحرک کودک خود باشید . در این متن به برخی از موارد در خصوص تربیت فرزندان پسر بیان خواهیم کرد که چگونه بتوانیم کودک و نوجوان با جنسیت پسر خود را به بهترین شکل تربیت کنیم . والدین می توانند فضای امنی برای پسران خود ایجاد کنند به طوری که آنها بتوانند احساسات خود را بیان کنند. 2) تربیت مذهبی: همه ی کودکان زمان تولد پاک ومعصومند وخوب وبد را از پدر ومادر یاد می گیرند.

روی مواردی از جمله احترام گذاشتن به طرفین رابطه، وقت گذاشتن در رابطه، قدردانی کردن و معذرت خواهی کردن در صورت خطاکاری ، تاکید کنید. پسران باید از کودکی بیاموزند که بهداشت و نظافت شامل چه مواردی است. پس میتوان برداشت کرد که: این شش صفت شامل اصول اعتقادی و اخلاقی و برنامههای عملی میشود که در برنامههای اعتقادی به تمام پایههای اصلی اشاره شده است و نیز در برنامههای اخلاقی تکیه بر وفای به عهد و استقامت و پایداری شده است که ریشهی صفات عالی اخلاقی است و نیز برنامههای عملی آن تاکید بر انفاق و نماز و زکات که سمبلی از رابطهی خلق با خالق و خلق با خلق است.

پیشنهاد می شود مقاله اختصاصی ما در خصوص ” روانشناسی کودک چیست ” و ” اصول صحیح تربیت فرزند ” را مطالعه نمایید. بنابراین، می توان هماهنگی اصول را با مبانی انسان شناسی از طریق هدف و غایت شناسی کاملاً توجیه کرد. وی تاکید کرد: البته که چنین نیست، والدین می توانند پسران خود را طوری تربیت کنند که دلسوز و مهربان باشند. در نتیجه بسیاری از پسران که والدین آنها چنین دیدگاهی دارند، از احساسات خود خجالت می کشند. در حالیکه دختران چنین مادرانی در آینده احتمال دارد شغلی با درامد بالا و موقعیتهای کاری برجسته داشته باشند، پسران، بیشتر تمایل به کار در خانه و کمک کردن به اعضای خانواده را دارند.

مردها امروزه بهتر از قبل در کارهای خانه مشارکت می کنند: مقدار کاری که زنها در خانه انجام می دهد از سال ۱۹۷۶ کاهش پیدا کرده است در حالیکه مردان از این تاریخ دوبرابر بیشتر در کارها کمک کرده اند. وقتی پسرتان مشغول بازی ویدئویی است و اتاقش بسیار نامرتب و شلوغ است، به تصویر مرد مورد احترام خود نگاه کنید و بگویید پسرم یک روز مانند او خواهد شد، زیرا انتظارات بزرگسالان از بچه ها، تاثیر فوق العاده ای روی آنچه که کودکان فکر می کنند می توانند باشند دارد. به او یاد بدهید تا صرف نظر از هر جوابی که می گیرد به انتخابهای دیگران احترام بگذارد.به او بگویید اگر طرف مقابل تمایلی نداشت، او نباید دلیلش را بپرسد یا سعی در عوض کردن نظرش داشته باشد.مطمئن شوید که او متوجه میشود که تمامی این موارد درباره خودش نیز صادق است.

بر طبق یک گزارش، مردانی که رفتارهای مردانه را دنبال می کنند، از جمله مخفی کردن احساساتشان ، بیشتر احتمال افسردگی و گرفتن تصمیمات پرخطر در آنها وجود دارد. تحقیقات نشان می دهند که در سطح جهان، بسیاری از والدین از دختران بیشتر انتظار دارند که به دیگر اعضای خانواده کمک کنند تا از پسران. این که اوقات زیادی را با آن ها سپری می کنند بنا براین بسیاری از صفات آن ها را به راحتی قبول می کنند والدین باید فرزندان بزرگتر را نیز خوب تربیت کرده و بین فرزندان خود تبعیض قائل نشده و موجب بروز حسادت و پرخاشگری بین آن ها نگردند.

همانطور که والدین باید از القای تفکرات جنسیتی به دختران و تربیتی بر اساس جنسیت دوری کنند. به عنوان مثال، بر اساس یک مطالعه جدید، مادرها -به ویژه- هنوز بر این باورند که پسر نباید گریه کند. گاهی والدین از رفتار پرخاشگرانه فرزندان خود شکوه و شکایت میکنند، در حالی که نمیدانند که خود آنان محرک پرخاشگری جوانان خود میباشند؛ زیرا جوان بر اساس دارا بودن روحیه جوانی، در مقابل هر محرکی که برایش غیر منطقی جلوه کند، واکنش نشان میهد. هدف از آموزش نظم به کودکان این است که فرزندان رفتار قابل قبولی داشته و بر رفتار خود مسلط شوند.

امام خمینی(ره) که می­کوشید تا مسایل دینی و امور شرعی در نظر فرزندان سخت و مشقت­زا جلوه نشود، امّا هرگز اجازه نمی­داد که در انجام وظایف دینی کوتاهی و اهمال صورت گیرد. آنها تبدیل به مردانی می شوند که نمیتوانند خوب ارتباط برقرار کنند و احساسات خود را سرکوب می کنند و در نتیجه حفظ یک رابطه سالم و ارتباط گرفتن با دیگران برایشان سختتر است. مطالعات نشان می دهند که زوجهایی که وظایف خانه را با یکدیگر تقسیم می کنند، شادتر از زوجهایی هستند که کارها را تقسیم نمی کنند. این روانشناس ادامه داد: در تصور بسیاری از آنها، پسرها با خانواده خود ارتباط صمیمی و نزدیک برقرار نمی کنند.

اینکه نور است، الله ُ نورُ السَّمواتِ والأَرضِ از همۀ ظلمتها، که ماعدای الله است، آنها را خارج می کند، و به نور می رساند، و به الله می رساند. صورت اول که در آن به توصیف فرایند غیر اختیاری می پردازیم رشد نام دارد. نکته: در تربیت پسران نیز این شکل از محبت باعث احساس خویشتن دوستی و احساس امنیت میشود که در رشد عزت نفس و قبول و باور خود در کودک بسیار کاربردی و مهم عمل میکند. در بالا توضیح داده ایم که تا پیش از دو سالگی والدین تمام محبت و لطف خود را به صورت کلامی و یا محبت های غیر کلامی باید به فرزند خود داشته باشند که این رفتار باعث رشد عزت نفس در کودک میشود.

دیدگاهتان را بنویسید