پاسخ هم شدید خواهد بود

زمانی که اسرائیل میگوید که میخواهد موشکهای حزبالله را از بین ببرد، آیا تعداد آن را میداند؟ شما یکسری مطالبات بهحق تاریخی از 200 سال قبل دارید و آن طرف میگوید دست بکش و برو بگذار برای من باشد یا مستقل باشد. وی با اشاره به تلاش های مکرر آمریکا برای مذاکره با حزب الله، خاطرنشان کرد: «قبلا کسی از طرف دیک چنی نزد من آمد و گفت ما شما را از لیست تروریسم خارج میکنیم، رسمیت بینالمللی به شما میدهیم. بعدها، علیه ابومسلم نقشه ای کشیدند و او را دعوت کردند و به او قول امتیازهای فراوانی را دادند اما برعکس، او را به قتل رساندند. او با زنده کردن برخی از باورهای پیش از اسلام سعی کرد تا عشق و علاقه بسیاری در میان پیروان خود ایجاد کند. از همان زمان دشمن اسرائیلی لبنان را تهدید می کرد و این تهدیدها همچنان ادامه دارد. در حالی که حوثیها این حمله را در چارچوب جنگ در یمن انجام دادهاند، زمانبندی حوادث دلالا بر چیزهای دیگری دارد. پس از افزایش تنش ها در پی ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس ایران، دو کشور از جنگ تمام عیار عقب کشیدند و از این رو، بعید است که غرق شدن چند قایق در خلیج فارس به جنگ بیانجامد.

به دلیل تاثیر بزرگان عرب در اکثر تصمیم گیری های جنبش های اعراب مخالف در برابر حاکمان بنی امیه در دمشق، امام حسین و یارانش نتوانستند راه به جایی ببرند. از سوی دیگر، در ایران، چندین جنبش ملّی گرایی در برابر حمله اعراب به ایران پدیدار شد. در شرایطی که خرمشهر و اهواز در آستانه اشغال بودند، امام خمینی(ره) در پیامی به نیروهای مسلح، بر تداوم مبارزه و مقاومت در برابر نیروهای عراقی تأکید کردند (رجوع کنید به ج 20، ص 245). با انتشار پیام امام، خطوط دفاعی جدید تشکیل گردید و از پیشروی نیروهای عراق جلوگیری شد و در بعد از ظهر همان روز، با توقف نیروهای عراقی، پادگان حمید از اشغال خارج شد (درودیان، 1380 ش الف ، ص 178). عراق با مشاهده بسیج عمومی در ایران و ناکامی نیروهای عراقی در برخی جبههها، پس از 24 ساعت رسماً دستور عقبنشینی از جبهههای جنوب را صادر کرد (خبرگزاری جمهوری اسلامی، گزارشهای ویژه ، ش 125، 1 مرداد 1367، ص 9) و در 3 مرداد 1367، عقبنشینی از جبهههای میانی و غربی ایران را اعلام نمود (همان، ش 128، 4 مرداد 1367، ص 1). در حالیکه آخرین نیروهای عراقی از منطقه خارج میشدند، سازمان مجاهدین خلق (منافقین)، به قصد رسیدن به تهران در 33 ساعت و سرنگون کردن نظام جمهوری اسلامی ایران، در 3 مرداد 1367، با 25 تیپ، حمله به شهرهای کرند و اسلامآباد را آغاز کردند.

امویان چندین نیروی نظامی به بخش های مختلف ایران فرستادند تا کتاب ها را از بین ببرند و روشنفکران ایرانی را بکشند. 20 سال پس از حمله اعراب به ایران و کشتن ابومسلم، المغنع چندین نفر را تحت نام خود جمع کرد. چرا فرمانده بی ادب آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران حمله کرد؟ او جنبش خود علیه عباسیان را از بادغیس، افغانستان امروزی، هرات و سیستان آغاز کرد. او برای بسیاری از افراد هم منطقه ای خود برای مدتی طولانی مایه افتخار بود. آخرین پادشاه دمشق، که به لذت بردن، موسیقی و شکار بیش از سیاست علاقه داشت، نارضایتی های بسیاری را برانگیخت. بسیاری از ایرانیها و مردمان دیگر کشورها، صبح روز پنجشنبه خود را با خبر تکاندهنده حمله روسیه به اوکراین شروع کردند. برخی از نیروهای او به اسارت گرفته شدند و تمامی ساکنان قلعه او، که متهم به ارتداد شده بودند، به سرعت کشته شدند. از آنجا که عامل غرور و وجهه ملی، تأثیر عمده ای بر سیاست داخلی حکومتها و وجهه فردی صاحبان قدرت دارد، دولتمردان هر کشور معمولاً به دنبال کسب پیروزیهای سیاسی و نظامی در عرصه های خارجی هستند تا از این طریق هم اهداف مورد نظر را محقق کنند و هم میزان حمایت سیاسی داخلی از اقدامات خود را افزایش دهند.

براساس بند ۷ قطعنامه ۵۹۸ قرار شد پس از آنکه کمیتهای در سازمانمللمتحد تشکیل شده و کشور متجاوز اعلام شد، میزان خسارات تعیین شود و در راستای آن صندوق بینالمللی پول ویژهای برای کمک به خسارتدیدگان جنگ ایران و عراق ایجاد شود که تاکنون این صندوق ایجاد نشدهاست. با چه توجیهی که حتی در رسیدگی به امور ایثارگران ناتوان هستید، آمادگی خود را در جهت رتق و فتق امور شهدای عراقی (قاتلان فرزندان ملت شریف ایران) اعلام کرده اید؟ به همین دلیل “پیامبر نقابدار” نام گرفت. ماهیت این جنبش در ابتدا علیه حمله اعراب به ایران بود اما بعدها شکل ضد دین به خود گرفت. اگرچه این مخالفان در میان شهرهای ری و ساوه توسط ارتش عباسی شکست خوردند اما بنیان حکومت خلیفه را به لرزه در آوردند. اعراب سبک زندگی اولیه خود را در ایران حفظ کردند. جنبش المغنع در خراسان و ماوراءالنهر آغاز شد و زرتشتیان، مزداییان و برخی اعراب و ترک های ناراضی را به خود جلب کرد. مقامات ایران از جمله رئیسجمهور و برخی فرماندهان ارتش و سپاه پاسداران، آمریکا را به بستن تنگه هرمز در صورت تحریم صادرات نفت ایران تهدید کردند و روحانی با عبارتی مانند «با دم شیر بازی نکنید! این کشور از مهر 1359/ سپتامبر 1980 تا اواخر 1361/ اوایل 1983، 6ر5 میلیارد دلار اسلحه و 7ر4 میلیارد دلار کالای غیرنظامی به دولت عراق فروخت که از کل این مبلغ (3ر10 میلیارد دلار)، حداقل هفت میلیارد دلار آن به صورت وام بود و همین بدهی عراق به فرانسه سبب شد تا حمایتهای فرانسه برای جلوگیری از سقوط صدام افزایش یابد (خالوزاده، ص 468ـ 469؛ پارسادوست، 1371 ش، ص 503 ـ504).

دیدگاهتان را بنویسید