واکنش حسن یزدانی به خداحافظی از کشتی – ایمنا

ورزش کشتی با شرایط و خصوصیات و قوانین خاص هر ناحیه و منطقه از کشور انجام میشد و قواعد و آداب و رسوم محلی هر منطقه در این رشته ورزشی تأثیر فراوانی داشته است. وی ادامه داد: علاوه بر آنالیز مجموعه عواملی چون تمرین، تاکتیک و مسائل روحی روانی وجود دارد که در کسب نتیجه تأثیر میگذارد. دومین هشدار به کشتی گیر کم کار این فرصت را به حریفش ميدهد که کشتی را در خاک ادامه دهد یا در سرپا یک و یک امتیاز براي رقیب در پی خواهد داشت.

او معتقد است در روزگاری که پول، حرف اول و آخر را میزند کشتی هم زیر سایه ورزشهای پولساز رفته اما بهعنوان ورزش باستانی ایران زمین هنوز هم نزد مردم طرفداران بیشماری دارد. بدون شک یکی از نهادهایی که بیشترین سود را از این وضعیت میبرد، اتحادیه جهانی کشتی است. خون ريزي ورزشکاران در حین سرشاخ شدن در مبارزه کشتی فرنگی پدیده غیر عادی نیست. ما از آنها خواستهایم در این باره تجدید نظر کنند.» این ادعا در حالی مطرح میشود که مشخص نیست منظور امریکاییها از عبارت تقریباً برای تمامی نفرات تیم ایران ویزا صادر شده چه چیزی میتواند باشد اما واقعیت این است که علاوه بر صادر نشدن ویزا برای رئیس فدراسیون کشتی ایران و همچنین سرپرست و مربی تیم، دو کشتیگیر هم ویزا نگرفتند که کامران قاسمپور یکی از بهترینهای کشتی ایران و کلیدیترین کشتیگیر ایران در این مسابقه بود که ویزا برای او صادر نشد.

عربی که به واسطه حضور در جام بینالمللی ورزشهای زورخانهای فجر در کردستان به سر میبرد اظهار میکند: ورزش ملی- مذهبی زورخانهای در دانشگاه تربیت بدنی کشور آذربایجان به صورت یک درس 2 واحدی تدریس میشود. از سال 2004 که ورزشهای باستانی به دستور رهبر انقلاب فراملی و فدراسیون بینالمللی تشکیل شد ما هم در کشور آذربایجان از سال 2005 شروع به فعالیت کردیم. روز اول آذر ماه ۹۵ محسن مهرعلیزاده رئیس «فدراسیون بینالمللی ورزشهای زورخانهای و کشتی پهلوانی» نامهای را به مسعود سلطانیفر وزیر ورزش و جوانان ارسال کرد و در آن نکاتی را متذکر شد. تمام مسابقات کشتی فرنگی روی یک تشک مبارزه گرد برگزار میشوند.

مسابقات کشتی پهوانی برای انتخاب پهلوان پایتخت نیز از همین ایام آغاز شد و بعدها به صورت یک سنت جاری همه ساله درآمد. با رواج کشتی در یونان مسابقات مربوط به آن نیز از سال ۷۰۴ قبل از میلاد به مواد پنجگانه بازیهای المپیک باستان افزوده شد . طبق هماهنگیهای صورت گرفته قرار شد تیمهای ملی کشتی آزاد ایران و آمریکا 23 بهمن در تگزاس با یکدیگر دیدار کنند. برد حسن یزدانی مقابل حریف آمریکایی غرور ملی را برانگیخت و این واقعیت کشتی ایران است.

خبرگزاری فارس: دبیر هیئت کشتی آذربایجان غربی گفت: حمایتهای مالی از ورزش کشتی در آذربایجان غربی ضعیف است. گزارش عملکرد مالی و بودجه در طول چهار سال گذشته ارائه شد. سال گذشته مبلغ 3.5 میلیارد تومان به پیشکسوتانی پرداخت کردیم که چالش داشتند که این مبلغ امسال به رقم 5 میلیارد رسیده است. بسیار متأسفم اعلام کنم که تیم ملی کشتی جمهوری اسلامی ایران بدلیل عدم اعطای روادید به ۶ نفر از اعضای این تیم، عملا امکان حضور و شرکت در مسابقه دوستانه با تیم ملی آمریکا را ندارد.

بسیار متأسفم اعلام کنم که تیم ملی کشتی جمهوری اسلامی ایران بدلیل عدم اعطای روادید به 6 نفر از اعضای این تیم، عملا امکان حضور و شرکت در مسابقه دوستانه با تیم ملی آمریکا را ندارد. منتها در بیشتر کشتی های باستانی رسم اینگونه بود که چنانچه هر قسمت از بدن انسان به جز کف پاها با زمین برخورد داشته باشد، آن کشتی گیر بازنده میدان میشد. گام بعدی، دیپلماسی ورزش بود که در مسیر کاهش فشار غیر منطقی به ورزش ایران و ارتباط با نهادهای مرتبط بود. مهرعلیزاده در نامه خود با اشاره به اینکه تأسیس فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی، گامی انحرافی و طراحیشده از سوی بیگانگان است که سعی در جلوگیری از توسعه و شکوفایی فرهنگ اصیل ایرانی را دارند، در واقع به یک موازیکاری در خصوص کشتی پهلوانی اشاره کرد و از آیندهای خبر داد که قطعاً بهنفع آینده این رشته نبود.

تأسیس موزه ورزش یکی از اقدامات مهم بود که انجام شد و در آن افتخارات و تندیسها قرار گرفت. ولی اگر کشتی گیر نتواند امتیازگیری کند، حریف او به دلیل دفاع خوب یک امتیاز خواهد گرفت. در وزن 87 کیلوگرم رامین طاهری در دور اول مقابل میهایل برادو از مولداوی قرار گرفت. نفراتی که قرار است در هفته آینده برای دریافت ویزای بلغارستان و حضور در جام دانکلوف، راهی سفارت شوند به همراه کشتیگیرانی که نامشان در لیست تورنمنت یاشاردوغوست، در اردو ماندند و بعد از انجام اقدامات اداری جهت اعزام به خانه خواهند رفت.

وی با اعلام اینکه قرار است در آخرین مرحله از چرخه انتخابی تیم ملی کشتی بگیرد، اضافه کرد: من هر سال در انتخابی تیم ملی کشتی گرفتم و حتی اول از همه برای من انتخابی گذاشتند که قهرمانان دیگر بیایند کشتی بگیرند. در دواران قاجاریه علاقه به این ورزش چنان زیاد شد که در دوران ناصرالدین شاه برای اولین بار شخصی به نام صاحب الدوله مأمور توسعه کار ورزش کشتی شد و به زودی کشتی چنان رواج پیدا نمود که در تمامی روزهای تعطیل پهلوانان در میادین شهر به کشتی گرفتن میپرداختند.

آن کمربند کستی نامیده می شد و کشتی گرفتن هم از این کلمه آمده به معنی کمر یکدیگر را گرفتن . یکی از دلایلی که فدراسیون کشتی ایران از آمریکا انتقاد داشت، برخورد بد سفارت در دبی برای صدور ویزا بود که در همان زمان اعتراض رئیسفدراسیون کشتی را به دنبال داشت مبنی بر اینکه جایگاه و منزلت قهرمانان کشتی حفظ نشده است. بابایی، مدیرمالی کمیته اعلام کرد که بودجه کمیته ملی المپیک، بودجه قهرمانی است که البته دبیر اعتقاد به خلاف این موضوع داشت و معتقد بود که ردیف متفرقه نباید در طول این سالها بالا برود و ردیف قهرمانی پایین بیاید.

علیرضا دبیر انتقادات خود را در ادامه به سمت اعضای هیئت اجرایی برد که هیچ پستی ندارند. علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی در پایان صحبتهای صالحی امیری، قصد حرف زدن داشت، اما طاهریان به او گفت که وقت حرف زدنش محفوظ است و در فرصت دیگری اظهار نظر کند. برنامه آمریکاییها دعوت از یک تیم منتخب از ستارگان کشتی جهان برای رقابت با برترینهای کشتی آزاد این کشور است. اعضای تیم ملی کشتی آزاد به منظور دریافت ویزای سفر به آمریکا حدود یک ماه قبل راهی امارات شدند.

تیم ملی کشتی آزاد باید 23 آبان در تگزاس با امریکا دیدار دوستانه برگزار میکرد که بهدلیل صادر نشدن ویزا برای مجید داستان و کامران قاسمپور بهعنوان دو کشتیگیر اصلی تیم، احسان امینی مربی تیم ملی، محمد مصلاییپور داور المپیکی ایران، حجت کریمی سرپرست و علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی باعث شد تا فدراسیون کشتی ایران در اعتراض به تصمیم توهینآمیز دولت امریکا این مسابقه را لغو کند. علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی عنوان کرد: میگویند بودجه قهرمانی در سال نود و شش، 33 میلیارد و متفرقه 11 میلیارد بوده است. ناخرسندم که اعلام کنم تا این لحظه ویزای دو کشتی گیر، مربی تیم، سرپرست تیم و داور المپیکی فدراسیون و اینجانب بعنوان رییس فدراسیون صادر نشده است و لذا چارهای جز اعلام لغو سفر برای اینجانب باقی نمانده است.

او که دیروز هم رقبایی از کشورهای روسیه، گرجستان و ایتالیا را با اقتدار پشت سر گذاشته بود، در تایم دوم نزدیک بود امتیاز چهارم را هم بگیرد، اما اعتراض مربیان مجارستان باعث شد تا نتیجه همان 3 بر صفر باقی بماند. در حالی که طاهری در تایم اول فرصت اجرای فن در خاک را از حریف داشت، نتوانست از این فرصت استفاده کند و با اخطاری که در تایم دوم گرفت، با نتیجه یک بر یک هم بازنده بود.

تقریباً تمامی اعضای تیم ایران روادید دریافت کردهاند و این تیم میتوانست یک تیم قوی را برای رقابت با ورزشکاران ما اعزام کند، اما تصمیم آنها این است که در مسابقه با ما شرکت نکنند. به گزارش “ورزش سه”، رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی جهان روزهای 4 تا 6 آبان ماه در شهر بوداپست مجارستان برگزار می شود و آذربایجان هم در کنار ایران همواره یکی از مدعیان در سطح جهان به حساب می آید. متاسفانه عدم صدور روادید از سوی مقامات کشور شما به رغم تمامی مقدمات انجام شده از سوی اعضاء تیم ایران و ارائه همه مدارک لازم و پیگیری های مکرر بعدی رقم خورده است.

بسياري معتقد هستند که کشتی فرنگی کهن ترین ورزش جهان است، زیرا باستان شناسان نقاشی هایی از انجام این ورزش را در غار ها پیدا نموده اند ، که بیانگر برگزاری مسابقه های کشتی در 3000 سال قبل از میلاد مسیح هستند. ورزشکاران باید حرکات مختلفی را با استفاده از قسمت بالاتنه خود انجام دهند و تلاش کنند رقیب خود را ضربه فنی کنند و یا این که امتیاز کافی را براي بردن بازي کسب کنند. خاک کردن زمانی است که کشتی گیر پشت حریف خود را به مدت چند ثانیه روی تشک نگه میدارد. “بلند کردن” زمانی اتفاق میافتد که کشتی گیر حریف خود را در حالت ایستاده از زمین بلند میکند.

دوبنده کلمهای است که برای توصیف لباس مجاز کشتی فرنگی کاربرد دارد. مسابقه های کشتی زنان در المپیک در چهار وزن ۴۸ کیلوگرم، ۵۵ کیلوگرم، ۶۳ کیلوگرم و ۷۲ کیلوگرم برپا ميشود . سبک های متنوعی از کشتی در کشورهای گوناگون دنیا تمرین ميشود . از سال ۲۰۰۲ به این سو رقابت های کشتی فرنگی و ازاد در رده سنی بزرگسالان در هفت وزن ِ ۵۵ کیلوگرم، ۶۰ کیلوگرم، ۶۶ کیلوگرم، ۷۴ کیلوگرم، ۸۴ کیلوگرم، ۹۶ کیلوگرم، ۱۲۰ کیلوگرم برگزار ميشود . معیارهای امتیازگیری در کشتی فرنگی بسیار خاص هستند و حرکتهای مختلف دارای نرخهای امتیازگیری گوناگونی هستند. این نوع امتیازها در صورت عدم رعایت قوانین، از قبیل استفاده از حرکتهای غیر قانونی مانند ضربه زدن و گرفتن قسمتهای زیر میان تنه رقیب، نیز به حریف داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید