منظور از اخلاق چیست؟

كشمكش این نیروها در همه انسانها وجود دارد و پیروزی نسبی یكی از این عوامل موجب میشود كه افراد از نظر ارزشهای انسانی در سطوح كاملاً مختلفی باشند، گاهی از مقربترین فرشتگان بالاتر و زمانی از خطرناكترین درندگان پست میشود. در گذشته بیشتر اخلاق فردی حاکم بود و هرکس برحسب تربیت خانوادگی، معتقدات مذهبی و رعایت ارزشهای قابل قبول تا اندازهای حد خود را نگه میداشت، ولی در دوران جدید، معیارهای گذشته دگرگون شده و تراکم جمعیت در شهرها، همه را نسبت به همدیگر ناشناس کرده و بر نیازها و برخوردها افزوده است.

از تراکم این تجربهها و اقدامها ملکه متولد میشود. دست پر قدرت آفرینش، گوهر گرانبها و صادقی را در درون آدمی تعبیه کرده که از آن به « وجدان » تعبیر میشود. با نگاه به اخلاق بندگی میتوان ادعا کرد که جامعه ما در برقراری ارتباط با خداوند موفق بوده است. اختلاف دیگر میل جنسی در زنان و مردان به نوع محرکها مربوط است که مردها بیشتر به محرکهای روحی حساسند ولی زنها عمدتا به تحریکهای عملی و ناز و نوازش همسر – معاشقه و تحریک دستگاه تناسلی- بیشتر جواب می دهند.

به این خاطر است که اکثر زنها برای رسیدن به یک لذت مناسب از این حس، بیشتر به جنبه عاطفی و تحریکات فیزیکی و معاشقه های طولانی علاقمندند ، در حالیکه مردان بیشتر به شروع عمل جنسی با رویاپردازی و به پایان رساندن آن با انزال علاقه زیادی دارند که این تناقض در خیلی حالات باعث عدم ارضا کامل زن و کم کم خودداری او از اعمال متناوب و بتدریج حالت وطیفه ای و زورکی به خود می گیرد که با تداوم این حالت و عدم به اوج رسیدن لذت در زن حالتهای مختلفی با درجات متفاوتی از سرد مزاجی در زن ایجاد می گردد که بتدریج روی روابط عاطفی و جنسی و روحی زوجین اثرات سوء می گذارد .

آیات قرآنی و زندگی پیامبران الهی بیان میکنند که شرح صدر از لوازم رهبری و مدیریت انبیای الهی بوده و آن بزرگواران رسالت خود را با برخورداری از شرح صدر، قدرت روحی و دریا دلی به انجام رساندهاند. رهبران اخلاقی به اعضای تیم کمک میکنند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و کنار بیایند که به نوبهی خود بر عملکرد تیم تأثیر میگذارد. انسانهای با وجدان، در عرصه کار و فعّالیت، تمام توان خویش را به کار میگیرند تا بهترین نتیجه مطلوب را به دست آورند و هیچگاه کار را به حال خود رها نمیسازند، آنرا به بهترین شکل انجام میدهند، دلسوزانه و مسئولانه انجام وظیفه میکنند و در همه مسؤولیتهای اجتماعی، دقت و استحکام و جدّیت را مدّ نظر دارند.

از جمله مكاتی كه در باب معیار تشخیص فضیلت اخلاقی اظهارنظر كردهاند، از مكاتبی همچون عاطفهگرایان، لذتگرایان، وجدان گرایان، طرفداران اصالت جامعه، وظیفه گرایان و در دنیای اسلام از مكتب اشاعره و امامیه میتوان نام برد. رهبران اخلاقی میتوانند الگوی کارمندان باشند. سرور و الگوی زنان جهانیان از اولین تاآخرین است . 1. این میل یکی از بزرگترین نعمتهای الهی است. طول امل یعنی داشتن آرزوهای دور و دراز در مسائل مادی و در برابر آن یاس و ناامیدیست به ویژه یاس از رحمت خدا و حد وسط آن دو امیدواری است که موجب رشد آدمی است. در قرآن مجید آمده است : چنین است و هر کس شعائر خدا را بزرگ دارد این کار از تقوی دلهاست .

قرآن مجید به رهبر بزرگ اسلام پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله)- که در رأس هرم مدیریت قرار دارد- میفرماید:«از آنان در گذر و صرف نظر کن که خدا نیکوکاران را دوست دارد». یعنی اون کسی که حقش رو میخورن و صداش درنمیاد. تکبر یا استکبار یعنی انسان خود را برتر از دیگری بداند و عکس آن تذلل و خواریست یعنی تن به هرکاری داده و شخصیت خود را ضایع کند و هر دو اینها مذموم است حد وسط ان دو تواضع و فروتنی است. این میل در هر دو جنس برای تسکین احساسات شهوانی و لذت بردن از یکی از نعمتهای خدادادی است.

لزوم نظم و ترتیب در کارها؛ در زندگی جمعی و سازمانی بیشتر خودنمایی میکند؛ زیرا در محیط کار جمعی، اگر نظم و قانون حاکم نباشد، هرج و مرج پیش خواهد آمد و در مدت کوتاهی، روحیه و کارآیی افراد به صفر خواهد رسید و در نهایت چنین سازمانی از هم میپاشد. افراد خوش خلق دوست دارند که در این دنیا، مهره مفید و ارزشمند باشند. حضرت اگر چه در بستر پیامبر تا جان ایشان محفوظ بماند و این كار مهم و ارزشمندی بود، اما خداوند ملاك ارزشمند شدن عمل ایشان را شجاعت، شهامت و یا از خود گذشتگی و ایثار به خاطر دیگران، معرفی نمی كند، بلكه كسب رضای پروردگار به تقرب به او را معیار ارزشمند شدن عمل حضرت می داند.

در اینجا پرسشی مطرح می شود و آن این که در صورت تعارض احکام اخلاقی ، باید به فرمان خدا عمل کرد یا به فرمان عقل یا احساس یا تکلیف ،هرملاکی بگوییم مبنایی مستقل از فرامین الهی خواهد بود. انسان از جهات مختلفی نیازمند به هدایت وحی و انبیاء است: – تذکّر وحی به عقل و فطرت. همین طور در سوره همزه كسانی كه مال را بیش از حد دوست میدارند و بر دیگران طعنه جویی و عیب ورزی میكنند به عذاب دوزخ تهدید شدهاند!

همه اخلاق را دوست دارند؛ زیرا در فطرت و عقل انسانها ریشه دارد. با همین«اکسیر اعظم» دلها را جذب میکرد، دشمنان را دوست میساخت، کینههارا به مهربانی مبدل میکرد، الفت میآفرید و پیوند میداد، دلها را با دلها،دستها را با دستها! ولی اخلاق فاضله پیامبر باعث شد که عرب جاهلی و بدور از هر نوع سواد و تمدن، جذب ایشان شود و برای اهداف ایشان، همه زندگیش را فدا کند. و در این فضاست که دین می تواند به استعلای بشر خدمت کند. 10 بدترین دوستان تو آن کس است که در حق تو چاپلوسی کند و خوی بد تو را بپوشاند.

پیامبر فرمود: من هم اینجا، در کنار تو می نشینم. با این کار تو دنیا میتونه دنیا میتونه قشنگ تر بشه، دنیا میتونه جای بهتری برای زندگی کردن بشه و دنیا میتونه رنگی تر از همیشه اش بشه. پاشو؛ پاشو، برو سر جای خود بنشین. چگونه مهارتهای رهبری اخلاقی خود را برجسته کنید؟ در كنار این مكاتب برخی ریشه همه فضایل را در دو فضیلت نیك خواهی و عدالت دانسته و تصریح میكنند اگر ملكهای نفسانی را نتوان از این دو اخذ كرد در واقع آن ملكه یا فضیلت اخلاقی نیست، (مثلاً ایمان، امید و حكمت كه فضایل دینی و عقلانیاند نه اخلاقی) و یا اصلاً فضیلت نیست.

بر این اساس ، مؤمن باید در همه ی صحنه های اجتماعی و در شرایطی حرمت خویش را پاس دارد و عزیز و سرافراز زندگی کند و به هیچ کس اجازه ندهد که او را تحقیر کند و آرمان و ارزش های والای او را نادیده انگارد ، حتی اگر چنین مقاومتی به زندگی مادی او نیز پایان دهد. اگر به ما سه حرف “خ”، “لام” و “قاف” رو بدن و بخوان که این حروف رو به ترتیب، ترکیب کنیم، به دو کلمه می رسیم. واژه علم اخلاق، در تفکر غرب، به سه معناى جداى از یکدیگر، امّا هماهنگ با یکدیگر و مربوط به رفتار انسان، به کار مى رود.

دیدگاهتان را بنویسید