منطق قدیم [منطق ارسطویی یا منطق اسلامی] به زبان ساده ⋆ لوکئوم

در واقع، هرچه اطلاعات بیشتری درباره این حوزه در می یابید، بیشتر برای شما جذاب می شود. در ادامه این مقاله به دومین تمرین برای داشتن ازدوج موفق یعنی پرداختن به تاریخچه و فلسفه ازدواج شما می پردازیم . وی با طرح این سوال که آیا میتوان پاسخ نیاز ازدواج را از راهی غیر از راهی که خالق قرار داده به دست بیاورم، تصریح کرد: نه نمیشود، تمام استقلال مالی و محبتهای پدر و مادر جای پاسخگویی به نیاز همسری که خدا برای آرامش انسان خلق کرده نمیگیرد، بله در یک مقطعی مشغولیتها ممکن است حواس انسان را نسبت به آن نیاز پرت کند اما این استثنایی که در جامعه به وجود میآید در آینده به یک خلأ بزرگ تبدیل میشود.

وی در ادامه تصریح کرد: اولین دلایلی که برای ازدواج نکردن وجود دارد این است که جوانان عنوان میکنند، در برابر هر سه، چهار ازدواج یک طلاق ثبت میشود در برخی از کلانشهرها آمار از این هم بیشتر است، این طلاقها نشان میدهد که ازدواج یک منطقه خطر است، پس بهتر است آن را به تأخیر بیندازیم، پس یکی از موانع طلاق است، اما باید توجه داشت که هیچ وقت نباید از شکستها قانون بسازیم همانطور که نمیتوانیم از پیروزیها قانون بسازیم این تحلیل شکست و پیروزی است که به ما قانون میدهد.

به این معنا فلسفه نه تنها با زندگی روزمره فاصله دارد و با آن بیگانه است که حتی میتوان گفت ضد روزمرگیِ زندگی و آنتیتز آن است، یا به عبارتی، دورترین چیز به زندگی روزمره است. گفتار در روش و دیگر آثار او تصور دکارت از دانش را مانند درختی در ارتباط متقابل با خود و در زمینهای که به اشکال بالاتر دانش توسط روشهای پایینتر یا اساسیتر ارائه شده است، نشان میدهد. حجتالاسلام تراشيون با تأكيد بر اينكه ارتباط كلامی ابزار دوم برای رسيدن به آرامش است، اظهار كرد: بيش از 70 درصد ارتباطهای امروز با كلام شكل میگيرد؛ لذا همسران بايد به نوع گفتار خود دقت زيادی كنند و از گفتار نيك و عدم انتقادهای صريح استفاده كنند كارشناسان بيش از 30 روش برای انتقاد كردن بيان كردهاند.

تمرین تاریخچه و فلسفه ازدواج باعث می شود امیدی در دل زوجین به وجود بیاید که با استفاده از آن بتوانند خود را از هر گزندی حفظ کنند . باشد بماند. در حقیقت این “من” در تضاد با یک واقعیت نادیده گرفته شده به نام “من متکثر” رخ می دهد. گذشته از بحث های کلیشه ای در این مطلب به فلسفه وجودی ازدواج در اسلام می پردازیم .با تالارنت همراه باشید…

به یاد داشته باشیم که ماه رمضان یک ماه بیشتر نیست که اگر سپری شد دیگر فرصت آن همه عبادت و اجر و فضیلت از دست رفته است پس خوب است که از اولین روز آن، خود را برای مشارکت در تمامی عبادات آماده کنیم و یقین داشته باشیم که هرگز از انجام عبادت پشیمان نخواهیم شد بلکه برعکس احساس خواهیم کرد که کاش می توانستیم بهتر و بیشتر انجام دهیم. آیا انجام دادن کارهای لذت بخش و مسرت آور گذشته را متوقف کرده اید ؟ وی با بيان اينكه نقش زن در منزل نبايد به مثابه كلفت باشد، افزود: انجام امور منزل و خانهداری نبايد سبب شود كه همسران از حفظ ظاهر و آراستگیها غفلت كنند همچنين كلینگری از خصوصيات مردان است و بهصورت طبيعی مردان كلینگر هستند و عدم توجه آنها به امور جزئی نبايد سبب ناراحتی همسران شود.

حجتالاسلام تراشيون با تأكيد بر اينكه مردان نبايد احساسات همسرانشان را سركوب و لگدمال كنند، ابراز کرد: خستگی و اشتغالات نبايد سبب شود كه مردان نسبت به همسرانشان بیتوجه و بیتفاوت شوند بلكه همواره در زندگی مشترك بصيرت لازم را داشته باشند. اگر در رابطه یک زوج هنوز دلبستگی و تمجید وجود دارد زندگی زناشویی آنها را می توان نجات داد ، با به کارگیری تمرین هایی که در ادامه می آوریم می توان احساسات مثبت را از زیر خاکستر بیرون کشید و با آنها زندگی مشترک را حفظ کرد . مثلاً اگر اموری مشترک بین چند نوع از موجودات زنده بود، نمیتوان آنها را از عوارض «جسم زنده مطلق» قرار داد؛ زیرا شامل همه موجودات زنده نمیشود، و از طرفی طرح کردن آنها در هریک از علوم جزئی مربوطه هم موجب تکرار مسائل میگردد، در این صورت کجا باید آنها را طرح کرد؟

تفاوت اساسی حجاب اسلامی با حجاب ادیان گذشته، در این است که اسلام وجوب پوشش زنان را متناسب با شئو نات انسان ، با تعدیل ونظم مناسب و به دور از افراط و تفریط، سهل انگاری مضر یا سخت گیری بی مورد به جامعه بشری ارزانی داشته است. شخصیت انسان پس از ازدواج به یک شخصیت اجتماعى تبدیل مى شود؛ زیرا در پرتو ازدواج و زندگى مشترک خود را شدیداً مسؤول حفظ همسر و تأمین وسائل زندگى و تربیت فرزندان آینده تلقى مى کند و تمام هوش، ابتکار و استعدادهاى خود را به کار مى گیرد؛ به عبارت دیگر، احساس مسؤولیت اجتماعى در او شکل مى گیرد و بسیارى از شایستگى ها و توانمندى هاى نهفته در درونش را شکوفا مى سازد.

مواردی از اولین سال زندگی مشترک خود را به یاد بیاورید ، آیا مواردی برای وفق دادن خودتان وجود داشت ؟ اين مشاور مركز مشاوره حوزه علميه قم يادآور شد: قرار است زن و شوهر در كنار هم با ويژگیهای متفاوت مكمل هم باشند و زنان بايد از ويژگی جزئینگری كه دارند برای پيشرفت و بهبود روابط استفاده كنند. به گزارش خبرنگار مهر، «محسن عباسی ولدی» در برنامه «بدون توقف» با اشاره به اینکه درست است سن ازدواج بالا رفته ولی به این کلیت نمیشود قبول کرد که جوانان نمیتوانند ازدواج کنند، گفت: در واقع موانعی سر راهشان است که برخی نمیخواهند آن موانع را بردارند و مطلب دیگر اینکه هر چیزی که در خصوص مدارا و آسانگیری گفته میشود ربطی به تلاش و کوشش مسئولان ندارد برنامه و وظیفه و کار مسئولان متفاوت است و باید تمام تلاششان را بکنند که ازدواج سهل و آسان شود.

ازدواج باعث میشود غریزه جنسی که از عوامل مهم گناه شمرد شده در مسیر طبیعی خود قرار بگیرد. آیت الله صدیقی می گوید: خدا دارد نفس به ما میدهد، دم به دم داریم از خدا میگیریم. كارشناس حوزه خانواده با بيان اينكه علی ابن ابی طالب(ع) در نامه خود به مالك اشتر فرموده است كه خوبیها را بيشتر ببين تا خوبی گسترش يابد، اظهار كرد: در انتقاد نبايد از داد و هوار كردن استفاده كرد بلكه با سخن زيبا كه دو ركن اصلی يعنی لحن زيبا و الفاظ قشنگ دارد استفاده كند تا به بهترين شكل ممكن انتقاد خود را به همسر خود بيان كرد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه قم، حجتالاسلام والمسلمين عليرضا تراشيون، مشاور مركز مشاوره حوزه علميه قم شب گذشته، 14 شهريورماه در جمع دانشجويان طرح ضيافت دانشگاه قم در مورد مهارتهای زندگی تصريح كرد: يكی از مسائلی كه امروز به آن مبتلا هستيم اين است كه مشكلات خانوادگی زياد شده بهگونهای كه كانون خانوادهها در معرض خطر جدی قرار گرفته است و بايد در اين خصوص هوشيار بود. اين مشاور مركز مشاوره حوزه علميه قم با اشاره به آيه «وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً» اظهار كرد: خداوند در اين آيه فرموده است كه انسان بايد با ازدواج به سه چيز يعنی آرامش، مودت و محبت برسد؛ آرامش در محيط خانواده بسيار ضروری و يكی از عمدهترين دلايلی كه مايه ناآرامی زندگی مشترك جامعه شده، اين است كه زوجين نمیدانند چگونه بايد به همديگر آرامش بدهند.

استاد مسائل خانواده و ازدواج، گشادهرويی و ابراز مهربانی و عطوفت را از ديگر رموز موفقيت در زندگی مشترك دانست و تأكيد كرد: در روايت آمده است كه وقتی زن و مرد نگاه محبتآميز به هم ديگر داشته باشند، نگاه بعدی نگاه محبت و لطف خداوند تبارك و تعالی خواهد بود. نیچه از بحرانی سخن میگفت که جامعه اروپایی آن زمان هنوز آن را درک نکرده بود. ازدواج نخستین سنگ بنای تشکیل خانواده و جامعه و اجتماع است و میزان اندیشه و تدبر در آن در میزان پیشرفت یا انحطاط و صعود یا سقوط جامعه تاثیر دارد. زن وقتي با سرمايه غريضه به جامعه آمد ديگر معلم عاطفه نيست.

دیدگاهتان را بنویسید