مروری بر تجربیات جهانی سیاستهای جمعیتی – ایسنا

این مساله چالش های زیادی را ایجاد کرد. اتخاذ استراتژی تجدیدنظرطلبانه در برابر نظم مستقر نیازمند برخورداری از توان مادی لازم است تا از آن طریق بتوان در برابر نظم مستقر ایستاد و آن را به چالش کشید یا حتی نظمی در برابر آن ایجادکرد. در مادهیاپرادش (۷)، افرادی که سه فرزند یا بیشتر پس از ژانویه ۲۰۰۱ داشتند، از انتخاب شدن به عنوان پست های مشورتی روستا ممنوع شدند. خط لوله ای که ایران و هند را از طریق پاکستان به یکدیگر وصل می کند در گرو تنش های هند- پاکستان است و تحقق اش تا زمان تنش زدایی و عادی شدن روابط پاکستان و هند ممکن نیست. در حالی که تلویزیون، با بیلبورد و سایر رسانه های ارتباطی در هند برنامه های تنظیم خانواده را توسعه داده است و شواهدی وجود دارد که این رسانه ها می توانند آثار مثبتی داشته باشند -چنین تلاش هایی زمانی بسیار بیشتر موفق خواهد بود که فضای اجتماعی به اندازه کافی تغییر کند و جامعه پذیرای پیام ها باشد.

در هر حال برنامه ریزی تنظیم خانواده در عمل به طور گسترده ای مورد اجرا قرار گرفت. تحقیقات نشان می دهد که فقط یک پنجم عدم تعادل می تواند به وسیله تاثیر هپاتیت در مورد هند توضیح داده شود. هنگامی که نخست وزیر هند ایندیرا گاندی سعی کرد که سیاست کنترل جمعیتی را در ۷۷- ۱۹۷۵ – دوره ای که او یک قدرت دیکتاتوری را اعمال کرد – به اجرا گذارد، نتیجه آن یک شکست بود. در واقع، اعتراض عمومی نسبت به این سیاست های اجباری باروری سبب شد که دوره «اضطراری» سریع تر به پایان برسد و در سال ۱۹۷۷ دوباره انتخابات برگزار شد و گاندی از قدرت خارج شد. کرالا، ایالتی در جنوب غرب هند که بر کاهش فقر و توسعه انسانی تاکید داشته است، یک مورد مهم قابل بررسی است. با کاهش باروری، ترجیح پسر بر دختر بیشتر شد. به این ترتیب نرخ باروری کرالا تا سال های اخیر کمتر از باروری چین بود؛ اما بر عکس چین کاهش سریع باروری در کرالا بدون اجبار صورت گرفت – جدا از اینکه چینی ها پاداش های مستقیم بسیار زیادی را برای کاهش باروری پرداخت کرده بود. سال ١٩٢٠ که چین در اجلاس صلح پاریس موردتحقیر قدرتهای غربی واقع شد و دولت پادشاهی قاجار در حال فروریختن بود، «قرارداد دوستی بین چین و فارس» در رم ایتالیا به امضا رسید و مقرر شد دو کشور سفیر، وزیر مختار و کاردار خود را به کشور یکدیگر اعزام کنند، ولی در آن دوران، به دلیل ضعف قوای دو کشور و گرفتاری آنها در جنگهای داخلی و رسیدگی به روابط خود با قدرتهای غربی، این قرارداد به اجرا گذاشته نشد، بنابراین پیشرفتی در روابط دو کشور حاصل نشد.

رئیس اندیشکده یقین در ادامه با اشاره به اینکه صنعت هوافضا و صنعت هسته ای ایران در قالب یک پروژه امریکا و تحت عنوان SSR محدود شده، بیان کرد: در واقع در قالب این پروژه برجستگی هایی که کشورمان از آن برخوردار است یک به یک فرسوده می شوند؛ که تا کنون در زمینه موشکی ورود پیدا کرده اند و یکی دیگر از برجستگی هایی که به دنبال فرسوده کردن آن هستند، قاسم سلیمانی و جبهه مقاومت است. دکتر عاملی رمز موفقیت چین جدید را استفادة بهینه از منابع انسانی و آزادکردن منابع اقتصادی کشور بیان داشت و افزود: «عکس عواملی که باعث عقبماندگی چین شده بود، پیشرفت این کشور را رقم زد: سیاست درهای بسته و سیاست جلوگیری و کنترل شدید، جای خود را به سیاست بازبودگی داد و غیرمرکزیکردن توان و ظرفیت اقتصادی چین باعث شکوفایی اقتصادی آن شد.» رمز دیگر موفقیت چین اصلاح نظام دیوانسالاری بود که مسیر را برای کار و پیشرفت هموار کرد.

برخی گزارش ها در سال ۲۰۰۴ باروری در میان مسلمانان را بسیار بیشتر از هندوها اعلام کرد- گزارش هایی که بعدا معلوم شد تا حدود زیادی مبالغه آمیز بوده است – این مساله نشان داد که حساسیت موضوع همچنان تداوم دارد. سال ها بعد، در برخی از مناطق کشور روستاییان از ترس عقیم سازی اجباری از کارکنان بهداشتی اجتناب می کردند. گزارش های عقیم سازی اجباری و سایر سیاست های اجباری موجب شد که سیاست تنظیم خانواده، اعتبار خود را در بسیاری از مناطق کشور از دست بدهد. سازمان همکاری اسلامی (Organization of Islamic Cooperation) – که قبلا سازمان کنفرانس اسلامی(Organization of the Islamic Conference) نامیده می شد – به اتفاق آرا، طرح صلح عربی، را در نشست وزیران امور خارجه در تهران به تاریخ 30 مه 2003، به تصویب رساند. تاریخ این خرابه ها مربوط به سال 1900 قبل از میلاد و در چارچوب سلسله ” شیا ” بوده است . تفاوت های زیادی بین ایالت ها وجود داشت. پی، ان ماری بهات (۱۱) و ای، جی، فراسیس زاویر(۱۲) داده های نمونه گیری ملی بهداشت خانوادگی را مورد تحلیل قرار دادند و نتیجه گرفتند که در شمال هند، دختران ۶۰ درصد زاد و ولدهای ناخواسته را شامل می شوند و محور باروری های ناخواسته به طور بالقوه می تواند نسبت جنسیتی را به ۱۳۰ پسر در مقابل ۱۰۰ دختر افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید