طبقه بندی انواع خاک – عمران مدرن

عمق بیشتر این نهرها که بیشتر در خاک های رسی و صخره های سست دیده می شود تا یک متر یا بیشتر هم می رسد. انسان از میان موجودات زنده با کارهایی که می کند بیشترین تاثیر را در تخریب خاک دارد. بارندگی زیاد به خصوص زمانی که با شدت زیاد و همراه با ایجاد سیل باشد، مقدار زیادی از خاک های سطحی را با خراب کردن با خود حمل کرده و به حد زیادی سبب برداشتن لایه های سطحی خاک و تخریب آن ها می شود. گیاهان با کم کردن سرعت جریان آب امکان نفوذپذیری بیشتر آن را در سطح و توسط خاک باعث می شوند. در فرسایش شیاری بیشتر مناطق کم گیاه، مزارع و زمین های لخت مورد حمله قرار می گیرند. چون سطح زمین دارای مواد آلی می باشد تیره رنگ است اما با فرسایش سطحی، رنگ قسمت های تخریب شده روشن و سفید و به صورت لکه ای خواهد بود که در زمین های بدون پوشش گیاهی بیشتر نمایان است. 4 جز اصلی خاک عبارتند از: مواد معدنی ، مواد آلی ، آب و هوا.

وجود این مواد دلیل بر این است که این خاک مواد آلی دار قدیمی در زیر خاک جدیدتری مدفون گشته است. به همین دلیل، شناسایی محل قرارگیری لایههای نفوذپذیر و نفوذناپذیر، تاثیر زیادی بر روی طراحی سازه خواهد داشت. در اثر ریزش کوه در کوهستانها مقدار زیادی سنگ به ته دره پرتاب میشود که این سنگهای پرتابشده میتوانند جلوی آب رودخانهها را گرفته و تشکیل دریاچه بدهند. صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا، درباره شرایط جوی کشور ،اظهار کرد: پنجشنبه و جمعه (۱۹ و۲۰ اسفندماه) با ادامه فعالیت سامانه بارشی در شمال غرب و غرب کشور، دامنههای جنوبی البرز در استانهای قزوین، البرز، تهران، بخشهایی از استان سمنان و دامنههای زاگرس مرکزی در استانهای خوزستان و لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و شمال فارس، همچنین در بخشهایی از استانهای خراسان شمالی، خراسان رضوی و اصفهان، بارش باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقتی و در ارتفاعات بارش برف پیشبینی میشود. بهتر است در هنگام بازدید از تأسیسات بندری انگلیسیها، با یکی از مردم محلی همکلام شوید تا توضیحاتی درباره این تأسیسات بشنوید. برای این کار ابتدا درصدهای رس، سیلت و شن خاک مشخص گردیده و نقاط مربوط به هر کدام از آن ها بر روی اضلاع مربوطه در مثلث بافت خاک تعیین می گردد.

فرسایش آبراهه ای بیشتر در دامنه کوه ها و در رویه زمین هایی با شیب کم دیده شده و عامل اصلی آن باران می باشد. این نوع از فرسایش در مناطقی که تغییرات دمایی در فصل های مختلف سال در آن زیاد است و همچنین مناطقی با آب و هوای خشک بیشتر دیده می شود. از آن جمله جلبک ها و گلسنگ ها می توانند سنگ ها را بشکنند. به درختچه هایی که در اطراف زمین های کشاورزی کاشته می شوند برای آن که جلوی سرعت باد را بگیرند بادشکن گفته و از راه هایی است که مانع فرسایش خاک می شوند. فونداسیون، پایینترین بخش یک سازه است که وظیفه انتقال و توزیع بارهای اعمال شده از طرف بخشهای بالایی (روسازه) را بر عهده دارد. پس از جنگ پونی این جزیره توسط رومیها به تصرف درآمد و نام انبار غلهی ایتالیا بر آن نهاده شد. این دریاچه جوان، قریب به ۸۰ سال پیش متولد شده است؛ به این ترتیب که در سال ۱۳۱۸ خورشیدی بر اثر زمینلرزه و رانش زمین و در پی آن بسته شدن مسیر آب چشمهای که در کنار دریاچه قرار دارد، یکی از بدیعترین جاهای دیدنی ساری به وجود آمد.

به گفته ضیاییان بتدریج از بعدازظهر پنجشنبه با شمالی شدن جریانات روی دریای خزر، بارندگی و کاهش نسبی دما در سواحل شمالی کشور نیز پیشبینی میشود. سد خاکریزی همگن: این نوع سد، فقط از یک نوع خاک ساخته میشود. جاده خاکی منتهی به دریاچه مربوط به چوب بری است و در ابتدای آن یک ایست جنگلبانی وجود دارد تا از خروج غیرمجاز چوب جلوگیری شود. در یک کیلومتری دریاچه ارومیه در دهستان نازلو چای کوهی به نام زنبیل وجود دارد که در گذشته چشمه های آب از دامنه های شرقی این کوه و شرق سپرغان نشأت می گرفت که یکی از چشمه ها به چشمه کوه زنبیل معروف است. ماهیان از تلاطم دریا به خدا شکایت کردند و چون دریا آرام شد خود را اسیر صیاد دیدند… در اثر کم شدن استحکام، دیواره ها ریزش می کنند و چون وزن مخصوص آن با افزایش مواد گلی در آن زیاد می شود اثرات مخرب بیشتری را ایجاد می کند. از به هم پیوستن شیارها به هم و تخریب عمقی تر زمین سنگ های مادر ظاهر شده و خندق ها و نهرها ایجاد می شوند. برای جلوگیری از فرسایش باید مزارع در مناطق شیب دار و مراتع به زمین های با شیب کم منتقل شود.

دیدگاهتان را بنویسید