روسیه و چین متحدان استراتژیک ایران نیستند

خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/06/13 سیاسی.خارجی.چین.لیبی پکن – چین در هفته ای که گذشت همزمان با نشست پاریس دیپلماسی فعالی را در مورد لیبی پس از قذافی به اجرا گذاشت و آشکارا به غرب هشدار داد که از منافع اقتصادی و سیاسی خود دفاع می کند. وی درهمین حال پیام روشنی برای غرب داشت و تصریح کرد که چین بازسازی سیاسی و اقتصادی لیبی را مدنظر دارد و امیدوار است بر اساس منافع برابر، نقش سازنده ای در بازسازی این کشور آفریقایی نفت خیز داشته باشد. در همین حال سخنگوی وزارت خارجه چین نیز گفت که دولت متبوعش به نقش و جایگاه شورای انتقالی ملی لیبی برای حل مساله آن کشور اهمیت می دهد. پیام صریح چین به غرب این بود که رهبری بازسازی پس از جنگ در لیبی را به سازمان ملل بسپارد و پکن نیز از سهم اقتصادی خود در لیبی پس از خلع قذافی دفاع خواهد کرد و از آن چشم پوشی نمی کند. در بالاترین سطح، معاون رییس جمهوری چین گفت که کشورش قاطعانه از نقش هدایت کننده سازمان ملل متحد در موضوع لیبی و حفاظت از صلح و ثبات منطقه حمایت می کند. ناظران سیاسی معتقدند چین در روزهای آینده نقش فعال تری در تحولات مرتبط با شمال آفریقا بازی خواهد کرد و موضوع لیبی می تواند پکن را به رقابت جدی تری با غرب بکشاند.

برآیند رایزنی ها و اظهارات محافل رسمی چین در روزهای اخیر به طور کلی بر چهار محور اصلی استوار بود. مقام ها و رسانه های رسمی چین در موضعی هماهنگ ضمن پشتیبانی از شورای انتقالی ملی لیبی اعلام کردند پکن از نقش سازمان ملل برای حل شرایط تازه پیش آمده در شمال آفریقا حمایت می کند. در یک دهه اخیر و با تغییر جایگاه چین از یک قدرت منطقه ای به یک قدرت در حال ظهور بین المللی ، همکاری های دو طرف وارد مرحله جدیدی شده و مسایل اقتصادی به عنوان مرکز ثقل همکاری ها مورد توجه جدی مقام های پکن قرار گرفته است. نتایج سرشماری انجام شده نشان میدهد که در حال حاضر 49.7 درصد جمعیت چین در شهرها زندگی میکنند که نسبت به آمار 36 درصدی 10 سال قبل بیشتر شده است. درجریان این سفر آقای وانگ یی، عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین به تبادل نظر عمیق با ایشان پرداخته و دو طرف آغاز رسمی اجرای برنامه همکاریهای جامع دو کشور را اعلام نمودند؛ در همین حال وزرای خارجه دو کشور به طور مشترک بر لزوم تقویت همکاریها در حوزههای انرژی، تاسیسات زیرساختی، تولید انرژی، فناوری، همکاریهای بهداشتی و درمانی، گسترش همکاریهای کشاورزی و سید ماهی، مسأله ایمنی فضای مجازی، همکاریهای چند جانبه، تعمیق تعاملات آموزشی، سینمایی، تربیت نیروی انسانی و دیگر زمینههای انسانی تاکید نموده و تصریح کردند که این همکاریها به نتایج ملموستری در همکاریهای فی مابین منجر خواهد شد.

جوامع آفریقایی در شرایطی می توانند سود ببرند که شرکت های آمریکایی نسبت به همتایان چینی خود تمایل بیشتری به استفاده از کارگران محلی برای مشاغل با مهارت و بدون مهارت، انتقال فن آوری های صنعتی به شرکای محلی ، نیاز به شرایط کار انسانی و کمک به اقداماتی که بهداشت و رفاه محیط کاری را افزایش می دهد، داشته باشند. چنین رقابت های تجاری می تواند به سود کشورهای آفریقایی باشد و منافع آمریکا را افزایش دهد. اگرچه ممکن است ایالات متحده آمریکا و چین رقبای استراتژیک در آفریقا نباشد، اما این دو کشور می توانند رقابت تجاری با هم داشته باشند، درصورتی که کسب و کار آمریکا بیشتر در بازارها آفریقا صورت پذیرد ( چیزی که اوباما خواستار افزایش آن از طریق تجارت چند گانه و اقدامات زیرساختی است و در جریان سفر سال ۲۰۱۳ خود به سنگال، آفریقای جنوبی و تانزانیا اعلام کرد). وی معتقد است کارشناسانی که به کنترل موالید معتقدند، به نوع شخصیتهایی که لازم است درست شود تا جامعه به صورت متعادل رشد کند و به حیات خود ادامه دهد فکر نکردهاند. چين بر اساس اين سياست توانست در سه دهه نخست آن، رشد اقتصادي ۱۰ تا ۱۲ درصد را حفظ كند.

اتخاذ استراتژی تجدیدنظرطلبانه در برابر نظم مستقر نیازمند برخورداری از توان مادی لازم است تا از آن طریق بتوان در برابر نظم مستقر ایستاد و آن را به چالش کشید یا حتی نظمی در برابر آن ایجادکرد. به گزارش ایسنا، “فیث مابرا” محقق ارشد موسسه گفتوگوی جهانی اندیشکده سیاست خارجی در پرتوریا، پایتخت آفریقای جنوبی به خبرگزاری آناتولی گفت که این اقدام، عزم چین برای مشارکت در نقش استراتژیکتر به عنوان یک بازیگر امنیتی در قاره سیاه، استفاده از تجربیاتش در مدیریت درگیریها، تکیه بر حفظ صلح چندجانبه و میانجیگری در امور منطقه را تایید میکند. صندوق بینالمللی پول در گزارش جدید خود اعلام کرد که اقتصاد چین رشد سریعتری از آمریکا خواهد داشت. منابع انرژی مانند نفت لیبی ، بازار مصرف برای کالاهای ارزانتر چینی ، منابع غنی معدنی و طبیعی از جمله جذابیت های قاره سیاه برای رشد اقتصادی چین هستند. مصرف مواد مخدر، الکل و استعمال دخانیات از دلایل اصلی مرگ و میر مردان روسیه است. روزنامه مردم ارگان اصلی حزب کمونیست که این موضع را درج کرده بود همچنین نسبت به تلاش احتمالی آمریکا، قدرت های اروپایی و ناتو برای اعمال نفوذ بر لیبی پس از دوران جنگ آشکارا ابراز نگرانی کرد. ارگان حزب حاکم چین در انتقاد خود از غرب وضعیت ناپایدار افغانستان و عراق را مثال زده و با شکننده توصیف کردن وضعیت لیبی تاکید کرد نباید اجازه داد ناتو و آمریکا سازمان ملل را در لیبی تضعیف کنند.

دیدگاهتان را بنویسید