خاک چیست ؟

وزن مخصوص نسبی یا تراکم نسبی خاک چیست؟ با این حال بزرگترین اقیانوس کره زمین چیست؟ سطح زمین از بیش از 70 درصد آب تشکیل شده است که برای همه موجودات کره زمین حیاتی است.اقیانوس ها ، بزرگترین آبهای جهان ، نشانه غرور بین المللی هستند و بعضاً بعنوان خطوط حیات زمین نیز نامیده می شوند ، زیرا جدا از تهیه محصولاتی مانند غذاهای دریایی و همچنین زندگی دریایی برای آبزیان و خطوط دریایی را برای تجارت بین المللی فراهم می کنند. سیستم USCS برای اکثر مواد تحکیم نشده قابل استفاده است. هر خاک در این سیستم توسط دو حرف نمایش داده میشود. در اکثر موارد، رنگهای مختلف لایههای خاک، افقهای خاص را نمایش میدهند. جدول زیر، مقدار میانگین نفوذپذیری خاکهای مختلف را نمایش میدهد. اگر خاکی دارای بیش از 30 درصد مادۀ آلی تا عمق 40 سانتی متری باشد را خاک هیستوسول می نامند و به معنی خاکهای باتلاقی است و در زبان یونانی به معنای بافت است. بستر اقیانوس در بعضی جاها دارای اعماق بیش از ۶۰۰۰ متر بوده و گودال های عمیق تشکیل میدهد که مساحت کل آنها ۳/۱ درصد مساحت کل اقیانوس جهانی است، عمیق ترین آنها گودال ماریانا واقع در قسمت باختری اقیانوس آرام می باشد(عمق۱۱۰۳۴) متر ضمنا” عمیق ترین نقاط در قسمت مرکزی اقیانوس واقع نشده بلکه در مناطق موازی با کرانه های قاره ای و خارج از جزایر قرار گرفته اند .

اقیانوس آرام حاوی بیش از 75000 آتشفشان است. سیسیل با برخورداری از جاذبههای طبیعی و تاریخی بسیار، هرساله گردشگران بسیاری را از اقصی نقاط دنیا جذب خود میکند. به یاد داشته باشید که پیش از سفر به جزیره هنگام، پول نقد تهیه کنید، زیرا بسیاری از کسبه بازار کارتخوان ندارند. با و جود این فشار زیاد، موجودات اعماق دریا تلف نمی شوند، زیرا بدن بسیاری ازآنها از آب اشباع شده است و تقریبا منقبض نمی شود. فرسایش شیمیایی بر روی خاکها و سنگهای روی زمین، سبب آزاد شدن فسفر میشود که اکثراً واردچرخه بیولوژیکی می شوند، به این صورت که گیاهان فسفر را ازخاک جذب می نماید و از این طریق جانوران فسفر را ازگیاه می گیرند. پاتورین (۱۹۷۸) غنی شدن آبهای کف دریا را از نظر فسفر حاصل فشردگی رسوبات، تخریب مواد ارگانیک، انتشار و رفع و شستشو میداند. هنگام کاهش آب، پدیدار شدن باقیمانده درختهایی که در محل پیدایش دریاچه بودهاند، منظره ویژهای را ایجاد میکند.این دریاچه در شکاف درهای با شیب زیاد قرار گرفته و دورتادور دریاچه را پوششهای جنگلی بکر و درختان قدیمی در بر گرفته است. برای جلوگیری از فرسایش باید مزارع در مناطق شیب دار و مراتع به زمین های با شیب کم منتقل شود.

شیب منحنی، معرف میزان یکنواختی خاک است. سیستم های فشار هوا سیاره ای و الگوهای ناشی از باد یکنواختی قابل توجهی را در جنوب و شرق نشان می دهند. این نام از آنجا ناشی می شود که اقیانوس آرام مستعد زمین لرزه و تشکیل آتشفشان های زیردریایی در امتداد سیستم های پشته ای و ترانشه ای گسترده آن است. تمام سازههای عمرانی از قبیل ساختمان، پل، سد، آزادراه، تونل، دیوار حایل، برج و کانال، بر روی زمین یا درون آن ساخته میشوند. بهتر است در هنگام بازدید از تأسیسات بندری انگلیسیها، با یکی از مردم محلی همکلام شوید تا توضیحاتی درباره این تأسیسات بشنوید. جریانهای اقیانوس : بسیار مهم می باشند زیرا تغییرات قابل توجهی در توزیع حرارت و شوری آب می دهند ، مثلا” جریان گلف استریم که از جریانات گرم و منظم وافقی است و از خلیج مکزیک به شمال آمده و به اروپای شمالی نفوذ میکند، باعث می شود که درجه حرارت متوسط هوا در ماه ژانویه در اسکاندیناوی ۱۵ـ ۲۰ ، در انگلستان ۱۱ـ ۱۸ ، در شمال غربی فرانسه ۱۰ و در شمال روسیه ۱۲ ـ ۱۳ درجه بالاتر باشد. با این وجود، استفاده از آنها میتواند نتایج غیرمحافظهکارانه (ضریب ایمنی بسیار بالا) را در پی داشته باشد.

بهسازی خاک به روش تزریق جهت افزایش ظرفیت باربری خاک، افزایش مقاومت بارگذاری جانبی شمع ها، جلوگیری از نشت آب و نشست در سازه به کار میرود. روش آزمایش ظرفیت باربری خاک معمولا با توجه به کاربری مورد نظر انتخاب میشود. کشور ما در قسمت شمالی خود، دریای خزر را دارا است که دریای بسته می باشد ولی در جنوب خلیج فارس و دریای عمان که دریاهای باز هستند و با اقیانوس هند مربوط هستند ، ضمنا” بسیار جالب توجه است که تمام خلیج فارس یک فلات قاره می باشد و حداکثر عمق آن حدود ۱۰۰ متر و عمق متوسط ۳۵ متر میباشد. برای محققین جالب توجه بود که بدانند آیا در دریا و میان جانوران آن سکوت حکمفرما است؟ البته رفتوآمد زیاد قایقها برای دلفینها آزاردهنده است، به همین دلیل ممکن است بعد از مدتی به زیر آب بروند و دیگر حوصله بازی نداشته باشند. ماژلان و خدمه اش در سال 1519 در جستجوی جزایر ادویه واقع در شمال شرقی اندونزی از اسپانیا حرکت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید