جنگ ایران و اسراییل – حسن بهگر – ایران لیبرال

سرانجام دبیرکل سازمان ملل از هر دو کشور خواست تا مواضع خود را در موضوع بررسی مسئولیت مخاصمه اعلام کنند و خود نیز با گروهی از کارشناسان خبره مشورت کرد و پس از ملاحظه اسناد و مدارک مرتبط با موضوع، در گزارش 9 دسامبر 1991/ 18 آذر 1370 عراق را متجاوز اعلام نمود (رجوع کنید به سند ش 23273/ S ، 9 دسامبر 1991). بند هفتم قطعنامه 598 نیز ناظر بر تعیین خسارت و مبتنی بر گزارش هیئت اعزامی دبیرکل بود (رجوع کنید به ادامه مقاله). روسیه و کشورهای سازمان همکاری شانگهای هم علاقمند نیستند اجازۀ مداخلۀ نظامی در ایران را بدهند. رابرتز اجرا شد. به دنبال این برخورد که منجر به ایجاد حفره در بدنه ناو آمریکایی و قرار گرفتن آن در آستانه غرق شدن شده بود، و پس از یافتن تعدادی مین دیگر در منطقه توسط غواصان آمریکایی، مقامات نظامی ایالات متحده تصمیم به انجام عملیات تلافیجویانه گرفتند. هنگامی که ناوچه سهند که از بندرعباس حرکت کرده بود به کشمکش با چند واحد سطحی نیروهای دریایی آمریکا رفت، هواپیماهای اینترودر که در حال گشتزنی مراقبتی برای ناو «جوزف استراس» (به انگلیسی: Uss joseph struss) آمریکا بودند، ناو ایرانی را ردیابی کردند. در این مرحله، عراق از موشکهای دوربرد ساخت شوروی استفاده کرد، که با سفر نخستوزیر ترکیه به دو کشور متوقف گردید، ولی به فاصله چند روز، مرحله پایانی جنگ شهرها در 21 فروردین 1367، از طرف عراق آغاز شد و در اول اردیبهشت 1367 بعد از سقوط فاو، پایان یافت.

این سایت از قول يك پژوهشگر مقيم لندن نوشت: گزارش سري ديويد ميرز مسئول بخش خاورميانه وزارت خارجه انگليس به تاريخ 25سپتامبر/سوم مهر، خبر از سفر بختيار به عراق در آستانه حمله نظامي عراق به ايران (22سپتامبر/31شهريور) ميدهد. پدافندهای موشکی پیشرفته ایران یکی از موانع بزرگ بر سر راه حمله به این کشور هستند.درباره پدافند SA-۲۰c لازم به ذکر است که مقامات اطلاعاتی و دفاعی آمریکا درباره این پدافند مفصلاً اظهارنظر کردهاند. معاویه نیز با همین هدف نیروهایی از دمشق به ایران فرستاد. این سرکوب از دوران عمر آغاز شد و تا زمان معاویه ادامه داشت. سنّی بودند ، این حکومت را بر آن داشت تا حرکت های شیعی در شهرهای مقدس این کشور را سرکوب کند. از آن جایی که بعضی از ایرانیان به رفتار بد اعراب با کشور و همشهریان خود واکنش نشان دادند، ارتش اعراب با گسیل تعداد زیادی نیرو آنها را سرکوب کرد. بعد از حمله اعراب به ایران، زرتشتیان در سرزمین خود، ایران، باید مالیات پرداخت می کردند چرا که دین خود را با دین اعراب عوض نکرده بودند. حمله اعراب به ایران منجر به شکست ارتش ساسانیان شد و ایرانی ها نابودی کشورشان را در ابعادی گسترده تجربه کردند.

به همین دلیل گفتیم که این مسئله، به حکومت لبنان مربوط است. نبود نظم و انضباط، وحدت و یکپارچگی در داخل پیکره اداری حکومت ساسانیان، راه را برای اعراب باز کرد تا با حمله ای مرگبار ایران را فتح کنند. ابتدا محسن رضایی دستور حمله قایقهای تندرو را به ناوچههای آمریکایی داده بود، اما سران نظام تصمیم گرفتند از رویارویی مستقیم با آمریکا اجتناب کنند و تصمیم به مینگذاری خلیج فارس گرفتند. این کارشناس سابق سیآیای همچنین خاطرنشان میکند: «در صورت بسته شدن تنگه هرمز در هرکدام از این دو سناریو، قیمت نفت به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت و به اقتصاد تمام کشورهای بزرگ صنعتی، از جمله خود آمریکا، آسیب خواهد زد. آن هایی که به صورت داوطلبانه اسلام را می پذیرفتند از پرداخت مالیات معاف می شدند اما به هر حال با اعراب مسلمان برابر در نظر گرفته نمی شدند. یزدگرد در سال بیست و یکم هجری قمری گماشتگان خود را از ری به خراسان ،گرگان ، طبرستان ، مرو ، سیستان ، کرمان و فارس فرستاده حکام را بجمع آوری لشکر تشویق و ترغیب نمود، و قریب یکصد هزار نفر به ریاست «فیروزان» یکی از نجبای ایرانی که در جنگ قادسیه حضور داشت در نهاوند گرد آمدند.

بنا براین خبر دروغینی منتشر ساختند که عمر در گذشته است، و فوراً خیمه های خود را برداشته شروع به عقب نشینی کردند، فیروزان از سنگر خارج شده آنان را تعقیب کرد. بدون تردید اگر نفت ایران از تسلط دولت انگلستان خارج می شد، آغاز و یا ادامه عملیات نظامی بر علیه قوای محور در خاورمیانه برای ارتش انگلستان تقریبا غیرممکن می گردید، زیرا تمامی نیروی دریائی انگلستان در اقیانوس هند و خلیج فارس و تمامی کشتی های تجارتی انگلستان در قسمت جنوب کانال سوئز متکی به نفت ایران بودند. اما موقعیت ایران ، در پی مقابله قوای نظامی با مهاجمان و به عقب راندن آنان از جبهه های غرب و جنوب ــ که به عملیات مرصاد موسوم شد ــ به تدریج بهبود یافت و با این تغییر اوضاع و بر اثر فشارهای بین المللی به عراق ، مبنی بر لزوم پذیرش آتش بس ، سرانجام این کشور در ۱۵ مرداد ۱۳۶۷/ ۶ اوت ۱۹۸۸ طی نامه ای به دبیرکل اعلام کرد که در صورت اعلامِ رسمی موافقت ایران با مذاکرات مستقیم ، عراق نیز با آتش بس موافقت خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید