تأکید شی جین پینگ بر اجرای سیاست درهای باز؛ نشانه تعهد چین به جامعه بینالمللی-CRI

چین به نمایندگی از دولت و مردم چین از بیش از 3 هزارو 600 شرکت خارجی از 172 کشور، منطقه و سازمان بین المللی دعوت کرد با مغتنم شمردن فرصت توسعه چین، ضمن تعمیق همکاریهای بین المللی تجاری، شکوفایی و پیشرفت مشترک را تحقق بخشند. بررسیهای مورخان نشان میدهد پیشینه روابط تمدنی ایران و چین به بیش از دوهزارو ٦٠٠ سال میرسد و تعامل این دو کشور باستانی از عهد ساسانیان تداوم داشته و در دوره احداث جاده ابریشم، این روابط به اوج خود رسیده و هرچند در برههای ارتباطات کمتر شده اما پس از ظهور اسلام این مناسبات باریشه، مجددا توسعه پیدا کرده است. در همین رابطه راهبرد جدید چین در حوزه اقتصادی یعنی ایده « چرخه دوگانه اقتصاد » به خوبی اجزای مهم تغییر و تحولات نوین در چارچوب انقلاب جدید چینی همچنین نگرش جدید رهبری چین در تمامی ابعاد اقتصادی، سیاسی، نظامی، امنیتی و بین المللی را نشان می دهد. شواهد گویای آن است که راهبرد « چرخه دوگانه اقتصاد» سیاست و راهبردی فراتر از تجربه و برنامه Economic Resilience یا مقاوم سازی اقتصاد شرق و جنوب شرق آسیا در مقابل تکانه های جهانی پس از رکود اقتصادی در دهه 90 میلادی می باشد. طبیعتا نگرانی ها در چین نسبت به مجبور شدن این کشور به انجام تغییر در راهبردهای کلان این کشور بلکه آماده شدن برای مقابله با انواع تهدیدات سخت افزاری و نرم افزاری در آینده وجود دارد، چنانکه در راهبرد نوین هنوز ارتباط میان راهبرد قبلی « چرخه بزرگ بین المللی» با راهبرد نوین «چرخه دوگانه اقتصاد» کاملا روشن نیست.

رهبری چین در چارچوب راهبرد « چرخه دوگانه اقتصاد» به روشنی بی اعتمادی خود را نسبت به ثبات، اعتماد و پیش بینی پذیری در جهان پیش رو را بیان می کند و معتقد است کشور چین در بلند مدت نمی تواند روی همکاری های بین المللی در حوزه های اقتصاد و سیاست حساب باز کند. کشف و استخراج خرابه های شهر ” این ” مهم ترین کشف اشیای قدیمی چین در قرن بیستم حسوب می شود . نویسنده در این کتاب سعی کرده است ویژگی های انقلاب سوم چین را برشمارد. معاون رییس اداره کل گمرک چین با بیان اینکه سرعت رشد متوسط چین سالانه به ۱۴٫۵ درصد رسیده است تاکید کرد در حال حاضر چین در زمینه صادرات ۱۴۰۰ کالا جایگاه نخست جهان را به خود اختصاص داده و از طریق تجارت خارجی، ۲۰۰ میلیون فرصت شغلی ایجاد کرده است. این کشور با تخصیص سالانه 265 میلیارد دلار به عنوان سوبسید به خانوادهها نشان میدهد که اعمال سیاستهای لازم برای افزایش جمعیت تا چه اندازه دشوار و پرهزینه است. زیرا پکن به تدریج ناچار خواهد شد بنا به اهداف، ذیل اقدامی در دریای جنوبی چین انجام دهد؛ اول دادن پاسخ به دکترین تهاجمی ژاپن و دیگر همسایگان چین، دوم واکنش نشان دادن به تحریکات ضد چینی از طرف آمریکا و متحدین آن در حوزه ایندوپاسیفیک، سوم نشان دادن افول قدرت جهانی آمریکا و اینکه به دشمنان چین نشان دهد زیاد روی آمریکا حساب باز نکنند، چهارم تقویت توان ابتکار و مدیریت خود در بحران های حوزه اقیانوس هند- آرام و پنجم تقویت اقتدار خود در چارچوب قلمرو و تمامیت ارضی چین.

اما تاکنون گام محکمی از سوی چین در این باره مشاهده نشده است و این نشان از عدم تمایل چین برای لغو کامل تحریمها علیه ایران است تا همواره ایران از بازار انحصاری چین استفاده کند. اما به هر حال سیاست چین تا اندازهای سیاست نسبتا مثبتی در قبال ایران است، اما گام بلندی برای رفع تحریمها علیه ایران برنداشته و برنمیدارد. اما مناسبات چین و آمریکا، مناسبات پایداری نیست و قدرت تاثیرگذاری سیاسی چین بر آمریکا و غرب کمتر از روسیه است، بنابراین سیاست غیرشفافی درقبال ایران اعمال میکند و میکوشد تا اختلافات ایران و کشورهای غربی در حوزه برجام به نقطه غیرقابل اتکا و شناور و غیرپایدار برسد تا چین بتواند پشت سر ایران به غرب و آمریکا سنگاندازی کند. ثانیا حتما قبل از انجام هر اقدامی در تایوان نسبت به خویشتنداری و عدم اقدام واشتگتن و دیگر کشورهای مجاور چین در حوزه اقیانوس هند- آرام در واکنش به تصرف جزیره تایوان، اطمینان لازم را کسب خواهد کرد. در پرتو اوضاع متشنج و ناآرام در دریای جنوبی چین متاسفانه آمریکا شروع به تحریک کردن چین در قالب رفتارهای دو جانبه با پکن (در حوزه تایوان) همچنین برخی رهیافت های چند جانبه نظیر متحد کردن کشورهای دشمن چین در ایندوپاسیفیک کرده است.

هر چند پکن اصلا بنا ندارد خود را به عنوان جایگزین قدرت جهانی آمریکا معرفی نماید، ولی از طرف دیگر حاضر نیست نسبت به دخالت های خارجی در داخل قلمرو خود و محیط پیرامونی اش بی تفاوت باقی بماند. علاوه بر موارد ذکر شده برخی نشانه های دیگر به شرح ذیل می تواند گویای آماده شدن پکن برای حمله به تایوان و تصرف این کشور باشد: اول تمایز قائل شدن پکن میان پرونده های مربوط به قلمرو و تمامیت ارضی چین ( مثل هنگ کنگ، سین کیانگ و تایوان) با پرونده های مربوط به اختلافات ارضی با همسایگان؛ در این رابطه رهبر چین در اولین گفتگوی تلفنی خود با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، به واشنگتن بابت رفتارهایش در هنگ کنگ، تایوان و سین کیانگ هشدار داده است، ولی رهبر چین در این تماس تلفنی هیچ اشاره ای به مواضع اخیر آمریکا نسبت به ختلافات ارضی و مرزی چین با همسایگانش در دریای چین جنوبی نکرده است. این ظرف یکی از ظروفی است که دوران پر شکوه فرهنگ ظروف مفرغی در روزگار قدیم چین را نمایندگی می کند .

دیدگاهتان را بنویسید