بهترین کتاب های تربیت فرزند ؛ کتاب هایی که والدین باید بخوانند

16. از نظر عاطفی او را طرد نکنید؛ زیرا حتما به دام شیادان خواهد افتادیا دچار مشکلات عاطفی خواهد شد. وقتى او به نماز مى ایستد، او را تشویق کنید و دائما دست روى نقاط ضعف او نگذارید بلکه جنبه هاى مثبت او خصوصا کارهایى که مربوط به نماز مىشود و لو کار کوچکى آن را تشویق کنید به عبارت دیگر هر رفتارى که او براى نماز انجام مىدهد اگر مورد توجه قرار گیرد کم کم علاقه ى او به نماز بیشتر خواهد شد.

آیه «لا اکراه فی الدین»(بقره، آیه 256) که به معنای این است که در دین اکراه و اجبار نیست، به این معناست که دین و ایمان و علاقه به عبادت و نماز با اکراه و اجبار، ایجاد نمی شود و بلکه این بذر فقط در زمین عشق و محبت و علاقه رشد می کند. هیچ گاه زور و اجبار غیرضروری را به فرزندان خود تحمیل نکنید وبیش از اندازه آن ها را خسته نکنید تا مجبور شوند دست به مخالفت های شدید بزنند و بهتر است به جای متوسل شدن به زور با محبت فراوان با کودکتان برخورد کنید. در واقع مجموعه گزاره های اخلاقی نظام مطلوبیت ها و قله نهایی حرکت انسان را مشخص می گرداند.

با خواندن کتاب تربیت بدون فریاد، یاد میگیرید که چگونه در برابر خطای فرزندتان از کوره در نرفته و به سراغ روشهای تربیتی غلط و مخرب نروید. کتاب تربیت بدون فریاد یکی از پرفروش ترین کتاب های تربیت کودک است که با آموزش روشهای تربیتی نوین و امتحان شده به شما آموزش میدهد تا چگونه با فرزند خود رفتار کنید. اگر سعی کنید کودکی را که حد و حدودها را جویا شده است، نادیده بگیرید و یا به سادگی ذهن او را منحرف کنید، او به رفتار نادرست خود ادامه خواهد داد و در اغلب موارد رفتار نادرستش را تکرار خواهد کرد تا بالاخره کسی جلوی او را بگیرد.

بنابراین اگر بخواهید کودکی را به طرف نماز و عبادت مشتاق کنید، ابتدا باید سعی کنید آگاهی او را بالا ببرید تا از نماز و ارتباط با معنویات لذت ببرد. 7- فرزندان خود را با مراکز ومحافل دینی واسلا می آشنا کرده واز ان ها بخواهید در این مجامع حضور پیدا کنند. پس از تجزیه و تحلیل داده ها (کدگذاری و مضمون یابی) 9 مقوله اصلی شامل تربیت اخلاقی، تربیت دینی، تربیت جسمانی، تربیت اقتصادی، تربیت سیاسی، تربیت اجتماعی، تربیت جنسی، تربیت عاطفی و تربیت عقلی استخراج گردید.

غرض این است که در اعمال مذهبی ظرفیت جسمانی ، روانی، فکری و عاطفی کودک را در نظر گیریم و ببینیم تا چه حد آمادگی پذیرش و عمل دارد. هنگامی که کودک یک ساله برای آب نبات جیغ می کشد یا غذای خود را از داخل بشقاب بیرون پرت می کند، کمی برای والدین سخت است که بدانند چه رفتاری باید با او داشته باشند. 11- باز تکرار میکنم والدین اولین الگوهای فرزندان بوده وچشم وگوش فرزندان به حرکات وگفتار آنان است اگر چه در بیشتر مواقع ما متوجه این امر نیستیم.

و چه نشانه هایی دارد ؟ این بستر نیاز به دستمایه دارد که توحید عالیترین و استوارترین عامل برای صعود از خاک به اوج افلاک است. اگر رفتار ناشایستی به تکرار از او سر زد، بخشی از تلاش خود را برای علت یابی آن معطوف کنید. همان طور که انسان به طور طبیعی محتاج تغذیه جسمانی و پوشاک است، از نظر روحی و روانی نیز کششی به سوی امور مذهبی و ماوراء طبیعی دارد، این میل به مذهب مانند دیگر کششها از قبیل شهوت جسمانی، از ابتدای طفولیت در نهاد انسانها وجود دارد، اما در این مرحله آن قدر ضعیف و غیر فعال است که تصور میشود چنین بعدی وجود ندارد، در حالی که به تدریج این میل و گرایش از قوه به فعل در میآید و کم کم فعالانه به اعمال و رفتار انسان رنگ خاصی میدهد.

خصوصیات فردی او را شناسایی کنید و اگر به چیز خاصی علاقه دارد، از راه همان علاقه بر او اثر بگذارید و تنبیه و تشویقتان را بر اساس ان انجام دهید. اما جواب اجمالی که ما می توانیم ارائه دهیم این است که در مورد نماز خوان کردن کودک لازم است خدمتتان عرض کنیم اولا به همان اندازه که این مسأله برایمان مهم است و به آن حساسیت داریم باید نسبت به روشی که برای این کار انتخاب می کنیم، دقت کنیم و توجه داشته باشیم. مطمئنا استفاده از خشونت و اجبار برای این کار تأثیر منفی دارد.

روانشناسان بر این باورند که بسیاری از مشکلات شخصیتی انسانها ریشه در کودکی آنها دارد. منظور این است که مسائل و مشکلات مربوط به فرزندپروری و تربیت فرزند یک شبه به وجود نیامده است که انتظار داشته باشیم، یک شبه هم حل شود. اگر فقط یک بار این کار را بکنید، او این مسئله را یاد می گیرد و همیشه با جیغ و گریه می خواهد حرفش را به کرسی بنشاند. پس اگر دیدید پسرتان عروسک بازی می کند نگران نشوید. پس از آن علم تربیت چگونگی دست یابی به آن اهداف را بررسی می کند.

نویسنده در این کتاب چگونگی پشت سر گذاشتن این پنج سال حساس را به والدین آموزش میدهد و نکات کلیدی را به شما میآموزد. 6- آرامش واعتقاد والدین به کار خود ازفاکتورهای اساسی پرورش فرزند می باشد واز طرفی اضطراب وتردید اثرات سوء تربیتی را به دنبال خواهد داشت. بدین ترتیب، آنچه در فرجام و چشمانداز تربیت اسلامی قرار دارد، خداگونه شدن، آراسته گشتن به آرایههای خدا، رشد و کمال معنوی انسان و رسانیدن او به مقام قرب ربوبی و پرورش استعدادهای انسانی از رهگذر بندگی و اطاعت خداوند است. در بسیاری از آیات شریفهای که به بیان ربوبیت خداوند پرداخته شده، گاه به تصریح و گاه نیز با اشاره از این موضوع یاد شده است که چون خداوند رب، تربیت کننده و پرورش دهنده تمامی پدیدارها و از جمله انسانها میباشد، پس باید انسانها همانند، همپا و همسو با پدیدارهای تکوینی، فرشتگان و جاندارانی که حق گذار مربی خویشاند، حق گذار خداوندی باشند که مربی آنهاست.

وی افزود: البته به استناد آیه ۳۰ از سوره مبارکه «روم» که خداوند میفرماید: «فَأَقِمْ وَجْهَکَ لِلدِّینِ حَنیفاً فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْها لا تَبْدیلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذلِکَ الدِّینُ الْقَیِّمُ» میتوان ادعا کرد که در خلقت تمامی انسانها، پاکی و دوستدار حقیقت بودن قرار داده شده است و در تمامی انسانها این قابلیت وجود دارد که بتوانند بر اساس روحیه حقیقتطلبی که دارند در مسیر تربیت و ارتقای کمالات علمی و معرفتی قرار بگیرند. تبدل پذیر است. قابلیت انحطاط و ارتقا دارد.

نمازی که اگر با شرایط و حدودش و با اخلاص و خضوع انجام گیرد انسان را از هر گناه باز دارد و به هر خیر و سعادت تشویق میکند . بنابراین اگر به دنبال بهترین کتاب تربیت کودک هستید، این کتاب ارزشمند را حتما مطالعه کنید. مطالعه کتاب های روانشناسی کودک و تربیت فرزند در کسب این مهارت، کمک بسیاری به والدین میکند. کتابی که آرزو میکنید والدینتان خوانده بودند یکی از تاثیرگذارترین کتابهای تربیت کودکان و نوجوانان است که مهارتهای برقراری ارتباط با فرزندان را به والدین میآموزد. خوشبختانه کتابهای بسیاری در باب فرزندپروری و تربیت کودک نوشته شدهاند که مطالعه آنها کمک بسیاری به والدین میکند تا بتوانند فرزند خود را به بهترین شکل ممکن تربیت کنند.

دوست خوبم؛ امروزه این سؤال و سؤالاتی مشابه این در حوزه تربیت عبادی مورد تحقیق قرار می گیرد و امید است که شما با تهیه کتاب هایی که در این باره نوشته است خود به صورت مفصل به مطالعه در این باره بپردازید . 19- اگردرامور تربیتی با مشکلی مواجه شدید به صورت جزیی وشفاف مکاتبه کرده تا ما راهکارهای مفید وعملیاتی را بیان کنیم. البته این کار نیز باید با ظرافت انجام گیرد یعنى به تدریج شبى چند دقیقه زودتر تا اینکه در طول مثلاً دو هفته چیزى حدود یک ساعت وقت خواب جلو بیفتد در این صورت صبحها راحتتر از خواب بلند مىشود و قهرا نماز هم زودتر خواهد خواند.

9- به دلیل عدم مقاومت روانی زیاد کو دکان القای ارزش های دینی ،تا حدود 6 سالگی به طور مستقیم ،ممکن است ؛اما بهتر است که از این سن به بعد از روش های غیر مستقیم مثل(داستان ،شعر ،شرح حال بزرگان ،فیلم ،کارتون و نمایشنامه ) استفاده کنید . همچنین در پنج سالگی او را به قبله متوجه کنند و از شش سالگی سجده و رکوع را به او یاد دهند. این دو مادر به مدت پنج سال در یک گروه تربیت فرزند شرکت کردند تا بتوانند فرزندان خود را به بهترین شکل ممکن تربیت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید