باقرزاده حرفهای انتخاباتی میزند

آمریکا کشتیگیران ایرانی را دعوت کرد اما ویزا نداد! در تایم اول داوران به حریف مولداویایی اخطار دادند و طاهری توانست یک بار حریف را بارانداز کند و 3 بر صفر پیش بیفتد. هدفم المپیک ۲۰۲۴ است و تا آن وقت هم بازیهای آسیایی، جهانی هم در پیش است و اگر به دوبنده تیم ملی رسیدم میخواهم دل مردم را شاد کنم. در سالهای اخیر یکی از مواردی که بارها به آن اشاره شده، تلاش برای حفظ ورزشهایی است که اصالت کاملاً ایرانی دارند. هر روزی که از سازمان برنامه و بودجه پول گرفتیم، یک جدول تنظیم میکنیم و پولی را بهصورت اختصاصی به کسی پرداخت نمیکنیم.

مهران تیشهگران رئیس فدراسیون ناشنوایان با حالت کنایه به علیرضا دبیر گفت: فدراسیون کشتی تمام بودجه وزارت ورزش را دریافت کرده و الان مدعی است پولی نگرفته است. چندان از کشتی دور نیستم چراکه خراسان در دهه های قبل یکی از قطب های کشتی کشور به شمار می رفت و پهلوانان و قهرمانان بزرگی را به کشور معرفی کرده است. امروز که دور هم جمع شدهایم، معتقدم گرفتن تأییدیه از IOC زمان بر نخواهد بود. ولی هر مدل گرفتنی که زندگی یا سلامتی اعضای رقیب را به خطر بیندازد مثل گرفتن گلو ممنوع است.

در دواران قاجاریه علاقه به این ورزش چنان زیاد شد که در دوران ناصرالدین شاه برای اولین بار شخصی به نام صاحب الدوله مأمور توسعه کار ورزش کشتی شد و به زودی کشتی چنان رواج پیدا نمود که در تمامی روزهای تعطیل پهلوانان در میادین شهر به کشتی گرفتن میپرداختند. تیم ملی کشتی آزاد باید 23 آبان در تگزاس با امریکا دیدار دوستانه برگزار میکرد که بهدلیل صادر نشدن ویزا برای مجید داستان و کامران قاسمپور بهعنوان دو کشتیگیر اصلی تیم، احسان امینی مربی تیم ملی، محمد مصلاییپور داور المپیکی ایران، حجت کریمی سرپرست و علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی باعث شد تا فدراسیون کشتی ایران در اعتراض به تصمیم توهینآمیز دولت امریکا این مسابقه را لغو کند.

صادر نشدن ویزا برای رئیس فدراسیون کشتی برای یک مسابقه دوستانه، اقدام توهینآمیز از سوی امریکا محسوب میشود و به همین دلیل هم فدراسیون ایران باز هم اعلام کرد که به تصمیم قبلی خود پافشاری میکند. آقا پژمان، دکتر دبیر و بچهها و حریفان تمرینی ام به من کمک کردند که این اتفاق مقابل تیلور رقم خورد و طلسم را بعد از مدتها شکستیم. همانطور که اشاره شد، تقریباً سه سال دیگر انتخابات ریاست فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی انجام میگیرد و بعید نیست که این ریاست از دست ایران خارج شود، این همان نکتهای است که سایر کشورها با برنامه خاصی برای رسیدن به آن در تلاش هستند، اما در داخل کشور اختلافات مانع تحقق اهداف میشود و بدون شک دود آن نیز به چشم ورزش ایران میرود.

در بیانیه فدراسیون کشتی امریکا آمده که تقریباً تمامی ویزاها صادر شده و ایران میتواند با یک تیم خوب راهی این کشور شود:«فدراسیون کشتی امریکا از اینکه ایران تصمیم گرفته در مسابقه بالپارک مقابل تیم ما شرکت نکند، بسیار ناامید است. فارس: چند سال است مربی تیم این کشور هستید؟ متاسفانه عدم صدور روادید از سوی مقامات کشور شما به رغم تمامی مقدمات انجام شده از سوی اعضای تیم ایران و ارائه همه مدارک لازم و پیگیریهای مکرر بعدی رقم خورده است. همچنین وی پس از پیروزی در رقابت با حرف ترک خود فرمود : تصور میکردم زود تر از آن داوران به حریفم اخطار خواهند داد اما شاید با توجه به شکست تیم کشتی ترکیه ، میخواستند چند پیروزی هم ازآن آنها شود.

از سال ۲۰۰۲ به این سو رقابت های کشتی فرنگی و ازاد در رده سنی بزرگسالان در هفت وزن ِ ۵۵ کیلوگرم، ۶۰ کیلوگرم، ۶۶ کیلوگرم، ۷۴ کیلوگرم، ۸۴ کیلوگرم، ۹۶ کیلوگرم، ۱۲۰ کیلوگرم برگزار ميشود . مهرعلیزاده در نامه خود با اشاره به اینکه تأسیس فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی، گامی انحرافی و طراحیشده از سوی بیگانگان است که سعی در جلوگیری از توسعه و شکوفایی فرهنگ اصیل ایرانی را دارند، در واقع به یک موازیکاری در خصوص کشتی پهلوانی اشاره کرد و از آیندهای خبر داد که قطعاً بهنفع آینده این رشته نبود. بابایی، مدیرمالی کمیته اعلام کرد که بودجه کمیته ملی المپیک، بودجه قهرمانی است که البته دبیر اعتقاد به خلاف این موضوع داشت و معتقد بود که ردیف متفرقه نباید در طول این سالها بالا برود و ردیف قهرمانی پایین بیاید.

صالحی امیری تاکید کرد: من در این دوره چهار ساله تلاش کردم از مسیر دیانت و اخلاق خارج نشوم، اما ممکن است لغزشهایی داشته باشم. اگر کشتی گیر زمان زيادي را در ناحیه کم کاری باقی بماند، به این معنی است که در حالت تدافعی قرار دارد و مایل به مبارزه با رقیب نیست. ناخرسندم که اعلام کنم تا این لحظه ویزای دو کشتی گیر، مربی تیم، سرپرست تیم و داور المپیکی فدراسیون و اینجانب بعنوان رئیس فدراسیون صادر نشده است و لذا چارهای جز اعلام لغو سفر برای اینجانب باقی نمانده است.

کشتی ایران تا چند دهه قبل طرفداران بسیاری داشت اما آرامآرام زیر سایه فوتبال و سایر ورزشهای پرسروصدا رفته و این روزها کمتر مورد توجه قرار میگیرد. در دور دوم وزن 87 کیلوگرم رامین طاهری مقابل تورپال بیسلطان اف از دانمارک قرار گرفت. بعد از گذشت حدود یک دقیقه از کشتی، داوران به کشتی گیر آلمانی اخطار دادند. بعد از یک دقیقه داوران به حریف آذربایجانی اخطار دادند تا او در خاک بنشیند. بعد از اخطار داوران به حریف، گرایی توانست در خاک به زیبایی دو بار سالتوبارانداز را اجرا کند و 9 بر صفر پیش بیفتد.

انشاءالله اتفاقی در این مسیر پیش نیاید. با سرمربی سابق تیم ملی که این روزها در ونکوور کانادا بهسر میبرد، درباره احوال این روزهای کشتی ایران گفتوگو کردهایم. من هم هر چند وقت یکبار به ونکوور میروم اما دلم طاقت نمیآورد و دوباره به تهران برمیگردم. وی در مورد اینکه آیا غیر از کشتی کار دیگری هم انجام میدهد، گفت: حقیقتا تمام فکر و ذهنم کشتی است و فرصت ورود به جای دیگری را ندارم ولی اگر جایی حضور من مثمرثمر باشد با جان و دل انجامش میدهم ولی شغل خاصی ندارم.

در بهار سریعترین زمان برای برگزاری انتخابات است. در سال 1990 آنجا ماندگار و تحصیل کردم. من این اصول را در همان روز اول حضورم اعلام کردم و تا امروز به آن وفادار ماندم. این تسهیلات الان برای کشتیگیرها وجود ندارد اما در فوتبال قراردادهای چند میلیاردی میبندند و بخش عمدهای از آن به جیب مافیا میرود. از نظر بدنسازی یک سری حرکات جدید انجام دادیم و شیوه تمرینات تغییر کرد.

این تغییر سه سال طول کشید و 12 بار بین ما و کمیته بینالمللی المپیک رفت و برگشت شد. ما تغییراتی را ایجاد کردیم و آینده نگری و تغییر در نگاه و دیدگاه را در سرلوحه کار قرار دادیم. صالحی امیری در جواب گفت که انتقادات قدیمی وارد نیست و او حرف قدیمی را متوجه نمیشود که چرا باید بودجه هاکی که در انتهای جدول است، به صدر برساند. بدین ترتیب رامین طاهری باید منتظر حضور حریفش در دیدار فینال باشد تا او نیز شانس ادامه کار در گروه بازنده ها را بدست آورد. گرایی یک دقیقه زمان برای جبران داشت و بعد از بیرون رفتن پای حریف، یک بار هم او بیرون رفت تا کشتی 6 بر 2 شود.

کسانی که در کشتی هستند از متن جامعه و بیشتر از قشر متوسط و ضعیف هستند. ما قدرشناسی میکنیم از همه کسانی که به دنبال توسعه ورزش هستند. برای قهرمانان، پیشکسوتان، روسای فدراسیونهایی که حتی در نشست نیستند، همچنین از محمود خسرویوفا، سجادی وزیر ورزش و معاونانش و اصحاب رسانه قدردانی میکنیم. ورزش کشتی در ایران طرفداران بسیار زیاد دارد و ورزش ملی ما محسوب می شود . حالا برنامه ما این است که با برگزاری این مسابقه به شیوهای دیگر، برای شرکای خود در بالپارک و طرفداران کشتی در تگزاس یک رویداد باکیفیت برگزار کنیم تا در آن قدرت ورزشکاران طراز اولمان را نشان دهیم.

برای مشاهده متن کامل این خبر به وب سایت گویا ورزش مراجعه کنید. رئیس کمیته ملی المپیک با اشاره به نقش قهرمانان در متن حوادث اجتماعی گفت: بسیج همه امکانات برای ورزش اقدام مهمی بود که انجام دادیم. دبیر با اشاره به اینکه درخت تناوری است که کود و آب خوبی به آن نداده اند، گفت: کشتی رقیب هیچ رشته ای نیست و باید به همه رشته ها هم بدهند، اما حرف این است که اینی که داریم را هم تضعیف نکنیم. از مهم ترين سبک های ملي و محلی کشتی میتوان به اقسام کشتی با کمربند شامل گلیما در ایسلند، شوینگن در سوئیس، گوراش در آسیای میانه و هم سومو و جوجیتسو در ژاپن، سامبو در روسیه اشاره نمود .

شعار جدایی ورزش از سیاست چقدر جدی است؟ مهرعلیزاده در این نامه اعلام کرده بود که ورزشهای زورخانهای و کشتی پهلوانی در سال ۲۰۱۰ به نام ایران در یونسکو ثبت شده است و تشکیل فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی کار اشتباهی است که در آینده به این ورزش ملی آسیب خواهد زد. طی مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی که در سالن ۱۲ هزاری مجموعه ورزشی آزادی در تهران برگزار شد ، تیم های کشتی سوئد و مجارستان به رقابت با یکدیگر پرداختند که نتیجه این رقابت به نفع تیم کشتی مجارستان پایان یافت که در نتیجه ی آن تیم کشتی مجارستان توانست به مقام پنجم دست یابد .

بر اساس قانون های بین المللی زمان رقابت کشتی ازاد و فرنگی براي بزرگسالان امید و جوانان یک زمان 5 دقیقه ای و براي نوجوانان یک زمان 4 دقیقه ای تعيين شده است. طبق قوانین وضعشده، ریاست فدراسیون بینالمللی ورزشهای زورخانهای و کشتی پهلوانی مادامالعمر در اختیار ایرانیان خواهد بود، اما این شرایط برای فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی وجود ندارد و ممکن است در انتخابات بعدی آن، فردی از یک کشور دیگر همچون روسیه رئیس آن شود. مسئولان برگزاری این بازیها رسماً رقابتهای کشتی پهلوانی را حذف کردند تا شانس کسب مدال برای ایران در این رشته از بین برود، اما در این میان آنچه اهمیت دارد، بیتوجهی و اختلافات داخلی است که منجر به این اتفاق شد.

دیدگاهتان را بنویسید