انقلابِ پنهان چین برای تصاحب جهان

به علاوه، از دیدگاه هند، از سرگیری تولید نفت عراق – و نظر به این واقعیت که مجموع ذخایر نفتی ایران و عراق تقریبا با ذخایر نفتی عربستان برابر است- تنگه هرمز را حتی به گلوگاه حیاتی تری تبدیل می نماید. خطوط مواصلاتی دریایی(SLOC) از تنگه هرمز و باب المندب در غرب، به تنگه های مالاکا، سوندا، و لامبوک در شرق امتداد می یابند. ، دیپلمات و استراتژیست مشهور هند، در کتاب خود “هند و اقیانوس هند: تاثیر نفوذ دریایی بر تاریخ هند” به صراحت توضیح داده که کنترل اقیانوس هند، کلید قدرت هند و نفوذش در جنوب آسیا است. چین علی رغم تاریخ و فرهنگ کهن خویش مدتها از نظر ملتهای آسیای غربی و اروپاییان ناشناخته بود.و این امر بدان سبب بود که امپراتوران این سرزمین بیشتر در فکر گسترش نفوذ خود در سرزمینهای جنوب و جنوب شرقی بودند و به سرزمینهای شمالی و باختری، که قبایلی نیمه وحشی در آنجا زندگی میکردند، توجه چندانی نداشتند.در ضمن چینیها فکر میکردند که تمام اقوامی که در اطراف آنها زندگی میکنند، وحشی و بربرند (8) .اما این فکر باطل پس از سفر گروهی از مردم کنجکاو چین برای مطالعه در آداب و رسوم اقوام آسیای جنوبی و جنوب غربی از میان رفت.پس از تشکیل دولتی یونانی در باختر، روابط چین با آن دولت آغاز گردید و نمایندگانی برای برقراری مناسبات اقتصادی و سیاسی عازم آن دیار شدند.اینان در گزارش خود برقراری روابط با دولت باختر(بلخ) را به دلیل دوری و ناامنی راه مقرون به صرفه ندانستند.زیرا طوایف زرد پوست و وحشی یوئهچژی نیز راه عبور باختر و رخج را به چین سد کرده بودند و در غارت و کشتار مسافران و تجار درنگ نمیکردند.فغفور چین سفیری نزد یوئهچژیها فرستاد ولی مفید واقع نشد این سفیر که”چانگ کی ین”نام داشت در سال 126 ق، م بدون اخذ نتیجه بازگشت و در طول راه دو بار مورد حمله هونها قرار گرفت.

چین قدرت برتر آسیا است و حوزه دریایی آن به کنترل مناطق مورد مناقشه در دریاهای چین شرقی و جنوبی گسترش یافته است. این کشور(همچون چین) به شدت به واردات نفت، عمدتا از خلیج فارس، وابسته است. رهبر روسیه تاکید کرد که روسیه و چین “همسایگان نزدیکی هستند که به سنتهای دوستی و اعتماد چند صد ساله متصل هستند.” پوتین خاطرنشان کرد: ما بسیار قدردانی میکنیم که روابط روسیه و چین با مشارکت همهجانبه و همکاری راهبردی، با ورود به دوره جدید، به سطح بیسابقهای رسیده و به الگویی از کارایی، مسئولیتپذیری و تمایل برای آینده تبدیل شده است. هند، هیچ گزینه خط لوله زمینی برای واردات نفت و گاز خلیج فارس ندارد – و به خطوط دریایی مواصلاتی(SLOC)(برای واردات)، وابستگی زیادی دارد. خط لوله ای که ایران و هند را از طریق پاکستان به یکدیگر وصل می کند در گرو تنش های هند- پاکستان است و تحقق اش تا زمان تنش زدایی و عادی شدن روابط پاکستان و هند ممکن نیست. چینی ها که خیلی بی سر و صدا کار می کنند و به واسطۀ تعلیماتِ کنفسیوسی از خودشان تعریف نمی کنند، توانسته اند با رهیافتی آرام، اتحادیۀ اروپا، ژاپن، کرۀ جنوبی، و منطقۀ اقیانوسیه را حداقل در مسائل اقتصادی با خود همراه کرده و درضمن، انتقاداتِ سیاسی، امنیتی و حقوقِ بشرِ آنها را تعدیل کنند.

از سویی دیگر، یک جریان پنهانی تنش های طایفه ای ضد چینی در لایه زیرین جامعه اندونزی وجود دارد، که در اوائل و اواخر رژیم سوهارتو( در قالب متهم کردن طایفه های چینی به خاطر مشکلات اندونزی) و به شکل قیام های خشونت آمیز ضد چینی بروز کرد. از دیدگاه آمریکا، بی طرفی اندونزی کاملا رضایت بخش خواهد بود، چرا که این بدان معنی است که اندونزی تسلیم حضور عظیم ناوگان دریایی آمریکا در بیرون از مرزهای آبی این کشور در شرق اقیانوس هند خواهد شد. از آن زمان تا هنگام حل و فصل این موضوع از طریق مذاکره، مرزهای این مناطق به شکل دوفاکتو خواهند بود. این کشور، در سال 1962، با چین بر سر مرزهای مورد مناقشه در مناطق فوق الذکر جنگید و شکست خورد. وی در این مطلب آورده است: شی جینپینگ (Xi Jinping) از این لحظه لذت برد؛ رئیسجمهور چین قبل از گردهمایی سالانه نزدیک به 3000 نماینده چین در کنگره ملی خلق در پکن در مارس 2021، یک دور افتخار پساپاندمی پس از همهگیری را طی کرد و اعلام کرد که کشورش اولین کشوری بود که کووید-19 را رام کرد و کار را از سر گرفت و رشد اقتصادی مثبت را رقم زد. دولت جو بایدن متحدان عرب واشنگتن در خلیج فارس را در وضعیت هشدار قرار داد است زیرا از ۲۰ ژانویه که وی وارد کاخ سفید شد تصمیمات گوناگونی را اتخاذ کرده است که به این متحدان لطماتی را وارد کرد و در مقابل موقعیت تهران را در منطقه تقویت کرده است.

از دهه 50، در مناطق شهری و روستایی زمینها بهترتیب به دولت و نهادهای تعاونی تعلق داشتند. دولت باراک اوباما سیاست تنش زدایی را در قبال ایران در پیش گرفت و هدف وی این بود که برای آمریکا فرصت پرداختن به مسائل آسیا و چین به جای خاورمیانه را ایجاد کند. به نظر می رسد مقامات و محققان چینی مطمئن هستند که بقیه جهان با دیدگاه شی مبنی بر اینکه عصر Pax Americana (عصر صلح آمریکایی یا نظم بینالمللی به رهبری ایالات متحده) رو به پایان است، همراه هستند، زیرا آنها با صدای بلند می گویند: “شرق در حال صعود و غرب در حال افول است!” با این حال، به نظر می رسد که بسیاری از کشورها به طور فزاینده ای کمتر شیفته ابتکارات جسورانه شی هستند، زیرا تمام هزینه های سیاسی و اقتصادی پذیرش مدل چینی روشن می شود. سرمایه گذاران چینی از نظر تاریخی بعید است که به ایران علاقه مند شوند مگر اینکه تحریم ها برداشته شوند.

دیدگاهتان را بنویسید