اخلاق در جامعه و زندگی :: پیشتازان سازمان دانش آموزی شهرستان طبس

همانطور که قرآن می فرماید :”همانا اسراف گران اهل دوزخند” . بُخل خودداری از مصرف مال در موارد لازم است و اسراف هزینه کردن ثروت در موارد غیر لازم و سخاوت مصرف ثروت است به اندازه ضروری. خیانت های خانوادگی و تن فروشی و دختران فراری ، کی در این کشور تا بدین حد رواج داشت؟ زمانی که اخلاق پسندیده ای دارید، اشخاصی که در کسب و کارتان از شما با مهارت تر هستند، به صورت خودجوش دوست دارند که به شما مهارت های خود را بیاموزند که به این شیوه شما بهتر عمل کنید که این منجر به افزایش اعتماد به نفس در شما خواهد شد!

خانواده به ویژه در شهرهای بزرگ ، آن جایگاه سابق خود را از دست داده است و هم از این روست که حدود یک پنجم ازدواج ها به طلاق حقوقی می انجامد و بخش عمده باقی مانده هم دچار اختلال و طلاق عاطفی اند. پزشکی قانونی اعلام کرده که طی 10 سال اخیر به طور متوسط هر 8 ساعت یک نفر با سلاح سرد کشته شده اند و هر روز به طور متوسط 1600 پرونده نزاع در این نهاد قانونی تشکیل می شود (خبرگزاری مهر).

به عنوان مثال، در روابط خانوادگی به اعتبار اینکه جامعه ایرانی دارای اصالت فرهنگی همراه با آموزههای دینی است تا حدودی روابط خانوادگی با وجود ضعفهایی، جزو روابط مطلوب محسوب میشوند. گر چه دختران ناموس خانواده محسوب می شوند که باید به طور کلی از تعرض نامحرم در امان بمانند ، ولی این مصونیت تاحدود زیادی یه عفت خانواده بستگی دارد. او یاد می گیرد که هر فردی در طول زندگی دچار اشتباهات زیادی می شود و رفتار و اخلاق خوب آن است که بخشیده شود. در صورت پذیرش این احتمال ، علّامه قایل به همان نظریه ی سابقه دار در بین معتقدین به دین شده است که خوب و بد اخلاقی را امر و نهی خداوند تعیین می کند .

اگرچه خلاءهایی هم در اینباره به چشم میخورد اما در شهرهایی که اصالت بیشتری دارند و مهاجرت کمتری به این شهرها انجام شده است، میتوان گفت که نسبت به سایر شهرها اصالت دینی بیشتری به چشم میخورد و نسبت به ارزشهای اخلاقی پایبندی بیشتری وجود دارد. در این اخلاق ،«خوب» چیزی است که جامعه خوب بداند و بد چیزی است که جامعه بد دانسته است. خداوند در قرآن کریم به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند؛ به سبب لطف و رحمت خدا بود که با آنان نرم خویی و مهربانی کردی و اگر درشت خوی و سخت دل بودی، قطعا از گرد تو پراکنده شده بودند.

فرد بد اخلاق همه اهل خانه و اقوام و خویشان را ملول و افسرده می سازد و آنان را از خود منزجر می کند .رسول اکرم (ص) فرمودند : هرکس بد اخلاق شود ،مرگش شادی آفرین است . از اين رو ، جنگ هاى او از آغاز بر اساسى ثابت و استوار قرار داشت كه لشكر اسلامى از آن غفلت نمی كرد ، از جمله : دعوت مردم به دين جديد ، انعقاد پيمان صلح و پرداخت جزيه يا فتح سرزمين آنان ، و نبرد با كسانى كه با او دشمنى كنند . جبن یعنی ترس از هر امر موهوم در مقابل آن تهورست یعنی نترسیدن از هیچ چیز و هر دو مذموم است اما میانه آن دو شجاعت است که پسندیده است.

در این مقاله سعی کرده ایم که متون زیبا و جذابی در رابطه با اخلاق نیکو را با شما به اشتراک بگذاریم. چرا در عرصه سیاسی تخریب رواج یافته و در عرصه اقتصادی تقلب و فساد رشد کرده است به دلیل افول اخلاق است. ادیان این ملاک را نپذیرفته «خوب» و «بد» را به گونه ای معنا کرده اند که ناظر به سعادت و شقاوت اخروی باشد. ب) اشکال اساسی که به این نظریه ی اخلاقی وارد است این است که مرحوم علّامه ملاک اصلی درست و نادرست و حسن و قبح را در این نظریه ی اخلاقی ثواب و عقاب اخروی گرفته است .

و ضعف اخلاق در حوزه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، آموزش، خانواده و مذهب نتیجه کاهش اعتماد اجتماعی در بین مردم جامعه است. شک نیست یکی از مهمترین عوامل پیشرفت اسلام ، اخلاق نیکو و برخورد متین و ملایم آن حضرت با مردم بود . درمنازعات مردم وظیفه اصلی هرفرداصلاح بین انانست و این کارپسندیده ایست اما برخی عکس اینکاررامینمایندیعنی بنزین براتش میریزنداین همان سخن چینی ونمامی است. ولی نكتهای كه در اینجا لازم است به آن توجه شود این است كه غرایز و امیال و شهوات به صورت اصلی و طبیعی و متعادل نه تنها زیانبخش نیستند، بلكه وسایل ضروری ادامه حیات خواهند بود.

خوش خُلق بودن بر خلاف این است که شما به صورت تصنعی و مصنوعی بخواهید ادا خوب بودن را در بیاورید پس سعی کنید که صادقانه خوب باشید. آیا خودتان دوست دارید که دیگران به صورت مصنوعی و دروغی با شما خوب باند؟ افراد خوش اخلاق دوست ندارند که پشت سر دیگران حرف بزنند، چون خبر ها بالاخره نزد فردی که غیبتش را مرده میرسد و میدانند که این رفتارها باعث از هم پاشیدن رفاقت ها میشود. در واقع، این چنین افراد، دوست دارن بی نام و نشون باشن و به دیگران کمک کنن.

همه باید بیاموزیم که دیگران مسئول تحمل رفتار های بد و اخلاق های منفی ما نیستند، بهتر است در بیشتر مواقع سعی در تقویت روحیه خودمان داشته باشیم که کم تر با لحظات تلخ و سخت روبرو شویم. هر چقدر خشونت شما بیشتر باشد باعث دور شدن افراد از کنارتان خواهد شد. عصبانی شدن درباره ی مسائل بی اهمیت، نشونه اینه که فردی بی صبر هست و خوش اخلاق نیست؛ اما عصبانی شدن به دلیل بی عدالتی یا نابرابری، منطقی هست.

فعالیتهای اخلاقی و آراسته شدن به رفتار و گفتار نیک و پسندیده عملاً بدون ارتباط با دوری از رذایل نیستند، میان فضایل اخلاقی و رذایل وابستگی و ارتباط و مسیر پله به پلهای وجود دارد. » یعنی همان جهانبینی اسلامی است که خط مشی رفتاری در زندگی را بدون نیاز به پلیس بیرونی، از درون فرد سبب میشود و باعث بروز رفتار اخلاقی خواهد شد. لازم به یاد آوری است كه بدون ایمان، اخلاق یا هر عمل دیگر، هیچ گونه ارزش و اعتباری ندارند.

ـ جامعه امروز با تمام وجود، خواهان بازگشت اخلاق و ارزشهای انسانی است. جامعه امروز با تمام وجود، خواهان بازگشت اخلاق و ارزشهای انسانی است. خوشبختی و داشتن عملکرد عالی، هنگامی که به سراغ شما میآید که تصمیم بگیرید هماهنگ با طبیعت انسانی خود که خواست پروردگار است حرکت کنید و شکرگزار باشید. همانطور که یاد کردیم ، بُخل به معنی خودداری از بذل و بخشش در موارد لازم و ضروری است که بدترین مرحله ی بخل ،خودداری از ادای حقوق واجب الهی و انسانی است ، مانند نپرداختن خمس و زکـــات ، کفارات ، وام ، نفقه ، مهریه و مانند اینها .

اخلاق اسلامی اخلاقی است که در چارچوب اسلام است. سیده زهرا حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری حوزه، با اشاره به نقش بسیار مهم و کلیدی رسانه های جمعی در راستای ترویج ادب و اخلاق اسلامی در جامعه ابراز داشت: ما اگر معارف و آموزه های ناب دینی و معارف قرآن و کلام اهل بیت(ع) را شاخص و الگوی زندگی خود قرار دهیم، طبعاً بسیاری از بد اخلاقی ها و عدم رعایت ادب و نزاکت در جامعه چه در حیطه روابط فردی، چه خانوادگی و چه اجتماعی کم خواهد شد و در مقابلِ برخورد با برخی ناملایمتی ها، صبر و حلم و عدم مقابله به مثل مطرح خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید