اخلاق اسلامی؛ مبانی و غایات

در نتیجه فعالیتهای فریبنده حسابداری انرون، هزاران کارمند پس اندازهای بازنشستگی خود را از دست دادند، درحالی که بسیاری از مدیران پاداشهای چند میلیون دلاری دریافت کرده بودند. باید دید چه ترتیباتی سیاسی، اقتصادی و حقوقی برای مهار این ویژگی می توان ایجاد کرد که نتیجه آن شکوفایی توامان جمعی و فردی باشد.. اجساد و اندام ها با یکدیگر ترکیب نمی شوند، بلکه دراثر ترکیب روح ها، اندیشه ها و عاطفه ها روح جمعی پیدا کرده و سرنوشت و هویت جمعی می یابند.

نسبیت آن است که موضوع بدون دگرگونی ماهوی و موضوعی، نسبتبه اشخاص یا زمانهای متفاوت احکام متفاوتی پیدا کند. تخطیهای اخلاقی با انرون خاتمه پیدا نکرد، بلکه به شرکت حسابداری آن، آرتور اندرسون، تسری یافت و اعتبار آن شرکت را به خاطر پوشش تخلفات حسابداری انرون به شکل غیرقابل بازگشتی لکهدار نمود. به این ترتیب تضمین می شود که آنها برای پوشش دادن شرایط از طبیعت بسیار متنوع کافی هستند.

پیامبر به همین نحوپرورش می یابند تا اینکه زمان بعثت پیامبر فرا می رسد باز امتحانات بعد از بعثت بسیار دشوارتر است. این یک اصل اخلاقی دیگر است که در ادیان مختلف ترویج می شود و می تواند در موقعیت های بسیار مختلف اعمال شود. و برخی از مردم كسانی هستند كه از جان خود برای تحصیل رضای پروردگار خویش می گذرند و خداوند نسبت به بندگان رؤوف و مهربان است. اسلام به واسطه نظام اخلاقی خویش ،در پی پایه ریزی جامعه ای پارسا و با تقوا است که حرکات و سکنات آن برای رسیدن به اوج ارزشهای اخلاقی و مثالگرایی است.

با این حال ، از نظر تاریخی بحث فلسفی در مورد وجود یا نبودن اصول اخلاقی جهانی و تغییرناپذیر وجود داشته است. خود تأثیر زیادی در اخلاق کارکنان دارد، حال باید توجه داشت که قوانین و مقررات مستقیماً بر رفتارهای افراد در جهت اخلاقی تر شدن به گونه ای که ضرر و زیان ناشی از رفتارهای بد اجتماع به حداقل برسد، مؤثر است. با این حال ، برخی از اصول اخلاقی وجود دارد که توسط اکثر فرهنگ ها و ادیان جمع آوری می شود. اصول اخلاقی با توجه به فرهنگ ها ، ادیان و گذشت زمان متغیر است. ۳- اختیاری بودن: امام خمینی معتقد است اکتساب اخلاق خوب یا بد به اختیار انسان میباشد و بر این باور است که تمام اخلاق ملکات نفسانی تا در این عالم ماده و حرکت و تغییر و تجدد هستند قابل تغییرند و انسان میتواند با اختیار خود ملکات خود را به صفات مقابل آن تبدیل کند و دلیل بر این مدعا افزون بر برهان و تجربه، دعوت انبیاء و شرایع الهی است.

این می تواند برای جلوگیری از برخورد یک کودک به کودک دیگر در مدرسه ابتدایی یا جلوگیری از قتل یک فرد دیگر استفاده شود. به همین ترتیب ، می توان برای جلوگیری از رشوه دادن یک سیاستمدار برای تصویب قانون استفاده کرد. به عنوان مثال ، می توان از آن برای جلوگیری از تقلب یک جوان در آزمون مدرسه برای گرفتن نمرات خوب استفاده کرد. تصمیمات غیراخلاقی اغلب در جهت منافع تصمیمگیرندگان در مقابل سهامداران سازمان اخذ میشوند. اخلاقیات در حوزه تجارت، استانداردها و ارزشهای ذهنی هستند که تصمیمات اخذ شده و اعمال انجام شده در حبطه کاری را کنترل میکنند.

طی ۱۵ سال انرون به حدی رشد کرد که با بیش از ۲۰۰۰۰ کارمند در بیش از ۴۰ کشور جهان توانست یکی از بزرگترین شرکتهای ایالات متحده شود. او از نقش خود به عنوان مدیرعامل شرکت خود یعنی شرکت مارتا استوارت لیوینگ آن مدیا، کناره گرفت، و کی مارت که محصولات با نام تجاری وی را به فروش میرساند، علیه وی اقامه دعوی کرد. ورلدکام در سال ۲۰۰۳ نام خود را به MCI تغییر داد و یک مدیر متعهد و اخلاقی استخدام کرد. در دیجیتال مارکتینگ نوکارتو میتوانید پیرامون موضوع دیجیتال مارکتینگ، اطلاعات جامعی را بهدست بیاورید.

این سؤال به همان نسبت خطا است که سؤال از چگونگی بهدست آوردن «حضور قلب» در نماز و توقع دستیابی به آن در فاصله چند روز. به کار بردن خُلق در لغت عربی که از ریشه خَلق گرفته شده، حاکی از آن است که عرب بر این باور بوده که منشأ صفات نفسانی، ذاتی و فطری است، و این گونه صفات مانند دیگر ویژگیهای وجود انسان، در حیطه آفرینش وی قرار داشته و از اختیار او بیرون است. به عبارت دیگر ، بیان فرهنگی آزاد مردم نمی تواند بالاتر از زندگی باشد ، این بدان معنی است که نباید فداکاری های انسانی انجام شود ، حتی اگر سنتی باشد.

اگر رفتار صحیح فقط با اجتناب از آن عمل مشخص شود ، می توان استنباط كرد كه سایر انواع سو abuse استفاده ها مانند شكنجه مجاز است. این قانون خصوصاً بحث برانگیز است ، زیرا یک معضل ایجاد می کند: اگر آزادی یک اصل بالاتر است ، آیا این به معنای حق عبور از سایر اصول اخلاقی است؟ آیا دینی که داعیه کاملترین دارد برای همه امور زندگی برنامه ارائه داده است برای حل این مسئله برنامه دارد ؟ شرکت تجارت انرژی انرون نمونهای است که تخلفهای اخلاقی جدی را انجام داده است.

شهروندی صحیح این گونه است که هرشخص یا سازمانی سهم خود را در کارکرد جامعه انجام داده و به نسلهای آینده نیز توجه داشته باشد. ورود ما به معضل اخلاقی، صرفاً موعظهای، تبشیری و انذاری است. خب پس رفتار و عملی جزئی از اخلاق ما محسوب میشه که ما اون رو در لحظه و بدون تعلل و تفکر انجام می دیم. درحالی که او متهم به انجام تخلف از طریق سرمایه گذاری شخصی خود شده است، سؤال در مورد شخصیت وی کماکان بر شخصیت تجاری او سایه انداخته است.

به عبارت دیگر: آیا درست است که یک نفر به عنوان بخشی از اعمال آزادی های خود ، فرد دیگری را شکنجه کند؟ بلکه دستور اسلام این است که از نعمت استفاده کنید اما عابدانه و شاکرانه نه خودسرانه و تجاوزگرانه، و سفارش می کند که مال را در کف دست قرار بده نه در دل. چگونه می توانیم بگوییم چیزی درست است؟ دلیل و حجّتی بر آنچه میپندارید ندارید، آیا چیزی را به خدا نسبت میدهید که نمیدانید! بهترین شاهد بر این که اخلاق واقعی، همان اخلاق اسلامی است، مطالعة حالات و داستان زندگی افراد بزرگ و عالی قدری چون علی ـ علیه السّلام ـ ، سلمان، اباذر، مقداد، و .

پس این که گاهی شخص عملی را بر خلاف میل و کششی که نسبت به آن عمل دارد ناپسند می داند منافات با این گفته ندارد که آنچه مطابق میل است اخلاقی است و منافی آن غیر اخلاقی. از منظر قرآن، بالاترین لذت و سروری که برای انسان حاصل می گردد، لذت حاصل از انس با خدا، قرب به او ونظر به جمال و جلال الهی است. اخلاقیات استانداردهای ذهنی هستند که برای قضاوت و تمایز درست و نادرست به کار میروند. تربیت انسان نیازمند تمرکز ذهنی و روانی است. به عنوان مثال ، این امر الزام به سانسور همجنس گرایی را همانطور که در قرون وسطی انجام شده است ، نشان می دهد.

یکی دیگر از اصول اخلاقی جهانی ، آزادی بشر در تصمیم گیری خود است. این اصل اخلاقی یکی از مواردی است که جهانی تلقی می شود ، زیرا مذاهب مختلف آن را به اشتراک می گذارند. این موقعیت به وضوح نشان میدهد که استانداردهای اخلاقی، چه در مورد فرد باشد یا خود شرکت، به درآمد شرکت گره خوردهاند. هنگامی که گفته میشود اخلاق در قرآن، این سؤال در ذهن بسیاری از ما شکل میگیرد که مگر اخلاق در قرآن یا همان اخلاق اسلامی با اخلاق سایر فرقهها تفاوت دارد؟

اما آنچه که امروزه در کشور ما بوضوح دیده می شود رشد « بی تفاوتی اجتماعی» است که یکی از مهم ترین مسائلی است که گریبانگیر جامعه شده است. این بدان معناست که بالاتر از اصل تعیین سرنوشت است. بنابراین آئین مقدس اسلام با تحکیم زیربنای اخلاقی مسلمانان؛ کاخ سعادت و برتری آنان را در دنیا و آخرت استوار میسازد و این است هدف عالی پیشوای عالیقدر اسلام. بنابراین اگر به هر انسانی بگویید اخلاقی زندگی کردن خوب است یا بد؟ «قلب» در اصطلاح قرآنی، همان شخصیت والای انسانی است که در صورت دور داشتن شریعت از زندگی، میان آدمی و انسانیت فاصله ایجاد میگردد، و در واقع، انسانیت و مقام کرامت انسانی به دست فراموشی سپرده میشود.

این اصل برای تعداد زیادی از شرایط با پیچیدگی های مختلف قابل اجرا است. اصول اخلاقی به طور کلی برای طیف وسیعی از شرایط بیان می شود ، بنابراین باید انعطاف پذیر باشد. 2. دائرlopالمعارف فلسفه. (2006) قوانین و اصول اخلاقی. بنابراین ، “کشتن نکن” یک اصل اخلاقی محسوب نمی شود. گرچه اخلاق در کسب و کار، قرنها به عنوان یک مسأله مطرح بوده است، امروزه مثالهای متعددی از شرکتها و افراد وجود دارند که به خاطر اخلاقیات سؤال برانگیز خود دچار مشکل اقتصادی و قانونی شدهاند.

او همیشه جانب عدل و انصاف را رعایت می کرد و در تجارت به دروغ و تدلیس متوسل نمی شد ، هیچ گاه در معامله سختگیرى نمی کرد ، با کسى مجادله و لجاجت نداشت و کار خود را به دیگری واگذار نمی کرد . قانون طلایی به این فرض اشاره دارد که “آنچه را که نمی خواهید دیگران با شما انجام دهند با دیگران انجام ندهید”. مارتا استوارت نمونه بارزی از این مسئله است. شرکت دیگری که در سطح جهان برای حکمرانی سازمانی و اخلاق مورد توجه قرار میگیرد هیولت پاکارد (HP)، تولیدکننده رایانه و لوازم جانبی است. از نظر این فیلسوف ، این تنها در صورتی امکان پذیر است که فرد قوانین را به عنوان قوانین خود در نظر بگیرد ، و آنها را آزادانه و خودمختار و بدون نیاز به تحمیلاتی که از خارج می آیند ، انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید